overfm.gr | Super League 1 | Συνεχίζει να καλπάζει ο ΟΦΗ

Την εκπληκτική πορεία των τελευταιων αγωνιστικών συνέχισε ο ΟΦΗ που επικράτησε με 1-0 του Αστέρα Τρίπολης στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης».

Χάρη σε γκολ του Περέα ένα λεπτό πριν από την λήξη ο ΟΦΗ επικράτησε με 1-0 του Αστέρα Τρίπολης στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» και παρέμεινε για πέμπτη συνεχόμενη αγωνιστική αήττητος στο πρώτάθλημα. Με αυτήν την νίκη οι «Κρητικοί» βρισκονται στην ένατη θέση με 19 βαθμούς , μια θέση και έναν βαθμό παραπάνω από τον αντίπαλο τους που ισοβαθμεί με τον ΠΑΣ Γιάννινα. Οι δυο ομάδες μοιράστηκαν τα ημίχρονα με τους «Τριπολιτσιώτες» να είναι καλύτεροι στο πρώτο και τους γηπεδούχους στο δεύτερο με τους τελευταίους να χαμογελάνε στο τέλος.

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού με τους γηπεδούχους να έχουν μια ελαφρά πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 13′ όμως χάθηκε η πρώτη καλή φάση του ματς για τους «Αρκάδες» όταν ο Αλβάρες εκτέλεσε φάουλ και η μπάλα έφτασε στον Σανταφέ που δεν κατάφερε να στείλει την μπαλα στα δίχτυα. Εννέα λεπτά αργότερα χάθηκε μια σπάνια ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους όταν Γιαννούλης και Μανδάς συγκρούστηκαν στον αέρα με τον τελευταίο να χάνει την μπάλα και να φτάνει στον Μπερτόλιο και σούταρε εντός περιοχής με τον πορτιέρο του ΟΦΗ να διώνχνει. Ο Αστέρας συνέχισε να δημιουργεί ευκαιρίες και δυο λεπτά αργότερα έχασε ακόμη μια με την κεφαλιά του Μπαράλες να φεύγει λίγο άουτ. Οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να κάνουν παιχνίδι και να συνεργαστούν και στο 37′ οι «Αρκάδες» έχασαν ακόμη μια καλή ευκαιρία με το σουτ του Αλβάρες να φεύγει λίγο άουτ με το ημίχρονο να λήγει ισόπαλο χωρίς τέρματα.

Ενώ το πρώτο ημίχρονο άνηκε στους «Τριπολιτσιώτες» , το δεύτερο ξεκίνησε με ευκαιρία για τους «Κρητικούς» όταν στο 48′ σε παράλληλη σέντρα του Τοράλ, ο Ντίκο δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Ο ΟΦΗ ασφαλώς και έχει μπει καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο σε αντίθεση με το πρώτο και πήρε τα ηνία του ματς ώστε να καταφέρει να ανοίξει το σκορ. Oι φιλοξενούμενοι ασφαλώς η απόδοση τους δεν έχει καμία σχέση με αυτήν του πρώτου ημιχρόνου και περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο βλέποντας τους «Ηρακλειώτες» να έχουν μπει αφιονισμένοι στην επανάληψη. Μάλιστα στο 79′ ο Λάρσον δοκίμασε το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να φεύγει εκατοστά έξω από την εστία του Παπαδόπουλου.  Και η πίεση και η υπεροχή του ΟΦΗ απέφερε καρπούς όταν στο 88′ από εκτέλεση φάουλ ο Περέα με κεφαλιά άφησε άγαλμα τον Παπαδόπουλο για το 1-0 με τους φιλοξενούμενους να φωνάζουν για φάουλ πάνω στον Μπαράλες. Στην συνέχεια δεν είχαμε κάτι το αξιόλογο και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν μια πολύ σημαντική νίκη.

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας, 3-5-2): Μανδάς – Θοράρινσον, Βούρος, Πασαλίδης – Λάρσον, Μεγιάδο, Ντιουσέ(85′ Μπάκιτς), Γιαννούλης(76′ Περέα), Μπαλογιάννης(67′ Μοσκέρα) – Ντίκο, Τοραλ.

Αστέρας Τρίπολης (Άκης Μάντζιος, 3-5-2): Παπαδόπουλος – Πίτσου Αντζουλάς, Καστάνιο – Καρμόνα, Μουνάφο(46′ Γκαρντάφσκι), Σανταφέ(91′ Μπενίτο), Μπερτόγλιο(61′ Μπαρτόλο), Άλβαρες – Κρέσπι(72′ Σίτο), Μπαράλες