overfm.gr | Basket League | Συνέτριψε τον Απόλλωνα ο Ολυμπιακός και τώρα η Ρεάλ

Ένα εύκολο βράδυ είχε ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ απέναντι στον Απόλλων Πατρών τον οποίο και συνέτριψε με 97-60 και πλέον στρέφει την προσοχή του στην Ρεάλ Μαδρίτης.

Χωρίς να συναντήσει δυσκολίες σε καμία περίπτωση ο Ολυμπιακός επικράτησε του Απόλλων Πατρών στο ΣΕΦ με 97-60 και πλέον στρέφει την προσοχή στην αναμέτρηση με την Ρεάλ Μαδρίτης επίσης στο φαληρικό στάδιο την προσεχή Παρασκευή (20-1) στις 21.00. Πλέον οι γηπεδούχοι έχουν κάνει το 12 στα 12 ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν 10οι, με 3 νίκες, 9 ήττες και χωρίς να έχουν πάρει ακόμα το πρώτο τους εκτός έδρας ροζ φύλλο. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Πάπας με 16 πόντους ενώ επίσης με 16 ήταν για τους ηττημένους ο Βιρτζ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να μπαίνει συγκεντρωμένος στα πρώτα της λεπτά και με πρωταγωνιστές τους Βεζένκοφ και Γουόκαπ, να φτιάχνει από νωρίς διαφορά 8 πόντων (12-4). Ωστόσο, στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» ήταν άστοχοι στα τρίποντα και οι «Πατρινοί» με σερί 9-0 μείωσαν σε 14-13. Εν τέλει η πρώτη περίοδος βρήκε τους πρωταθλητές Ελλάδας προηγούμενους με 17-15.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν άκρως ανταγωνιστικοί και πέρασαν μπροστά με 20-19 χάρη σε τρίποντο του Μαστρογιαννόπουλου κάτι που προκάλεσε τα τρομερά νεύρα του Μπαρτζώκα. Τα οποία έπιασαν τόπο με τον Πάπα να ευστοχεί σε τρία σερί τρίποντα και οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνα τους και την επίθεση και κάνοντας σερί 17-2 προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 43-30.

Μπορεί οι «Πειραιώτες» να ξεκινησαν το ματς  με 0/6 τρίποντα στην συνέχεια όμως είχαν 5/7 με τον Γουόκαπ να ευστοχεί και να κάνει το 48-30. Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός και με τον Βεζένκοφ αιχμή του δόρατος προηγήθηκε με 59-36 ενώ με εύστοχα τρίποντα των ΜακΚίσικ και Πίτερς, διαμορφώθηκε το 70-44, με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Διαδικαστικού χαρακτήρα η τέταρτη περίοδος, με τον ρυθμό να πέφτει κατακόρυφα και τον Ολυμπιακό να κάνει διαχείριση δυνάμεων ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Ο Πάπας πέτυχε το τέταρτο τρίποντο και έκανε το 80-48 με αποτέλεσμα να γίνει ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με τον Λούντζη να διαμορφώνει το τελικό 97-60.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 43-30, 70-44, 97-60