overfm.gr | Super League 2 | Super League 2: Τα αποτελέσματα της ημέρας

Super League 2: Tα Τρίκαλα επικράτησαν με σκορ 3-2 του Εργοτέλη στο Παγκρήτιο, ενώ η Ξάνθη αναδείχθηκε ισόπαλη με τον Καραϊσκάκη Άρτας με σκορ 1-1.

Εργοτέλης-Τρίκαλα 2-3

37΄Μπουρσέλης, 78΄Μανουσάκης, 41, 53 Ευθυμίου, 89΄Ριζογίανης

Την πέμπτη του ήττα στα πέντε τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος γνώρισε ο Εργοτέλης. Η ομάδα του Ηρακλείου αν και κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ, εν τέλει είδε τα Τρίκαλα να παίρνουν «γυρίζουν» το παιχνίδι και εν τέλει να παίρνουν τη νίκη με σκορ 3-2. Ο Μπουρσέλης στο 37ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας, και αφού πέρασε τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων στην συνέχεια πλάσαρε προ κενής εστίας για το 1-0. Ωστόσο τα Τρίκαλα προτού βγει το ημίχρονο ισοφάρισαν με τον Ευθυμίου. Μάλιστα ο ίδιος παίκτης στο 53ο λεπτό σκόραρε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, με αποτέλεσμα να βάλει την ομάδα του σε θέση οδηγού. Ο Εργοτέλης μετά από αυτή την εξέλιξη βγήκε μπροστά για την ισοφάρισε κάτι που κατάφερε με τον Μανουσάκη. Ο Έλληνας ποδοσφαιριστής ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι που είχε κερδίσει ο Κουατένγκ, με αποτέλεσμα να κάνει το 2-2. Ωστόσο σε μια ανυποψίαστη φάση, ο Τσέλιος έκανε πέναλτι στο 88ο λεπτό, με τον Ριζογιάνη να ευστοχεί από την άσπρη βούλα και να διαμορφώνει το τελικό 3-2, σε μια πολύ σημαντική νίκη για τα Τρίκαλα. Από την πλευρά του ο Εργοτέλης παρέμεινε στην 4η θέση με 28 βαθμούς.

Εργοτέλης (Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Μποτέ (57′ Κατσούρι), Ποζατζίδης (46′ Σερβιλάκης (87′ λ.τ Πατρινός), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Μπουτσάκης, Τσέλιος, Άμπι (58′ Κόνραντ), Μπουρσέλης, Κοκκίνης (70′ Κούατενγκ), Μανουσάκης.

Τρίκαλα (Καλογιάννης): Γιακουμής, Διαμαντόπουλος (46′ Σταματής), Ευθυμίου (72′ Ταχάτος), Ελευθεριάδης (81′ Αλμπάνης), Νιάρος, Παπαγεωργίου, Πελκας (81′ Ντιαλόσι), Πιαστόπουλος, Ριζογιάννης, Σκόνδρας, Σουλιώτης.

Ξάνθη-ΑΕ Καραϊσκάκης 1-1

12΄Ντίνας, 58 Ναζίμ

Δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Καραϊσκάκη Άρτας η Ξάνθη. Η Ακριτική ομάδα αν και προηγήθηκε νωρίς στο παιχνίδι με τον Ντίνα, έχασε και πέναλτι με τον Σιατραβάνη, δέχτηκε ένα γκολ στο 58 από τον Ναζίμ, με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να μοιράζονται από ένα πόντο. Με αυτόν τον τρόπο η Ξάνθη έφτασε τους 31 πόντους, τρεις λιγότερους από τον πρώτο Ιωνικό.

Οι συνθέσεις:

Ξάνθη (Τεννές): Μπέντο, Παντελιάδης, Δημούτσος, Τ. Παπάζογλου, Ντίνας (59′ Έμπερτ), Σχρόιγεν, Σιατραβάνης (59′ Τάτος), Θ. Παπάζογλου (66′ Καπνίδης), Βέρκερ, Μπριλάντε, Θυμιάνης.

ΑΕ Καραϊσκάκης (Μάγγος): Μπουργάνης, Θεολόγου, Χατζηδίμπας, Δαλακούρας, Δούμτσιος, Κορέλας (55′ Μαραθωνίτης), Ναζίμ, Τάμπας, Μπρέμπος (55′ Κόκας), Τσούτσης (66′ Μαύρου), Κλιγγόπουλος.

Χανιά-Διαγόρας 1-0

61΄Καμαρά

Συνεχίζει τις νίκες η ομάδα των Χανιών. Οι Κρητικοί οι οποίοι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση νίκησαν με σκορ 1-0 τον Διαγόρα εντός έδρας, με τον Καμαρά να είναι ο «χρυσός» σκόρερ της αναμέτρησης. Με αυτόν τον τρόπο τα Χανιά έφτασαν στην 4η θέση τον Εργοτέλη, καθώς οι δυο ομάδες βρίσκονται ισόβαθμες με 28 βαθμούς.

Χανιά (Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Νίκολιτς, Γρομητσάρης, Ανδρέου, Καμαρά, Πλέγας (46′ Παναγιωτούδης), Κάρλος, Δημητριάδης (80′ Τριανταφυλλάκος), Κάσσος (77′ Βρεττός), Βασιλόγιαννης (89′ Σωτηράκος), Διαμαντόπουλος (80′ Μασένα).

Διαγόρας (Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης, Μανωλάκης (68′ Κάκκο), Ρουγκάλας (43′ λ.τ Σελινιωτάκης), Κωστούλας (80′ Καρατάσιος), Κοντοχρήστος, Λινάρδος, Σμυρλής (70′ Αλάεθ), Κονέ (80′ Μπαστακός), Μασούρας, Αθανασίου.