overfm.gr | Super League 1 | Super League Play Out Ατρόμητος – ΑΕΛ 0-1: Σούζα το αλογάκι στο Περιστέρι!

Ατρόμητος – ΑΕΛ : Μετά τη Ριζούπουλη, νέο «διπλό» για την ΑΕΛ στα πλέι άουτ. Νίκησε και τον Ατρόμητο με το «χρυσό» γκολ του Στίφλερ.

Πολύ σκληρή για να… πεθάνει αποδεικνύεται η ΑΕΛ. Η ομάδα του «κάμπου» έκανε δεύτερο «διπλό» στα πλέι άουτ. Μετά τη Ριζούπολη, το «αλογάκι» πέρασε και από το Περιστέρι. Με το «χρυσό» γκολ του Στίφλερ στο 41ο λεπτό, νίκησε 1-0 τον Ατρόμητο και ανέβηκε στην 13η θέση, φτάνοντας τους 23 βαθμούς, αφήνοντας τον Παναιτωλικό στην τελευταία θέση.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η μεγάλη επέμβαση του Νάγκι στο 52ο λεπτό. Ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων είπε όχι στη διπλή προσπάθεια του Μανούσου, σε μια φάση καθοριστική με βάση το χρονικό σημείο του ματς.

ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Ο Γκέργκελι Νάγκι ήταν κομβικός. Με σωτήριες επεμβάσεις όποτε χρειάστηκε, κράτησε «ζωντανή» την ΑΕΛ στο Περιστέρι. Όποτε χρειάστηκε ήταν εκεί και έδωσε σημαντικές λύσεις για τους «βυσσινί».

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μάνουελ Στίφλερ. Το γκολ που σημείωσε ο Γερμανός μέσος λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου αποδείχθηκε «χρυσό», καθώς έδωσε την ευκαιρία στους Θεσσαλούς να ξεκολλήσουν από την τελευταία θέση.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Χρήστος Μανδάς. Δυστυχώς για έναν τερματοφύλακα, το δικό του λάθος πάντα είναι αυτό που στοιχίζει στην ομάδα του. Ο γκολκίπερ του Ατρομήτου δεν υπολόγισε καλά την μπάλα στη φάση του 0-1.

ΣΦΥΡΙΓΜΑΤΑ: Ο Κουμπαράκης δεν αντιμετώπισε πρόβλημα. Μια φορά που συνέβη κάτι, το VAR ήταν εκεί, έκανε τη δουλειά του και υπέδειξε πώς ο Μανούσος στο 60ό λεπτό ήταν σε θέση οφ σάιντ, οπότε το γκολ του δεν μέτρησε ορθά.

FACE TO FACE: Το κοουτσάρισμα του Τζιανλούκα Φέστα ήταν καθοριστικό για να κάνει ένα ακόμα «διπλό» η ΑΕΛ στα πλέι οφ. Ο Ιταλός αξιοποίησε όλες τις λύσεις που είχε και βοήθησε καθοριστικά την ομάδα του. Σε αντίθεση με τον Σάββα Παντελίδη που παρέμεινε για ένατο ματς στον πάγκο του Ατρομήτου χωρίς νίκη. Χωρίς να μπορεί να οδηγήσει τους γηπεδούχους σε τρίποντο.

Η ανάλυση του αγώνα

Μετά και την ισοπαλία του ΟΦΗ στη Ριζούπολη, αλλά και την ήττα του Παναιτωλικού στο Βόλο, η ΑΕΛ είχε μεγάλη ανάγκη τη νίκη στο Περιστέρι για να μην μείνει κι άλλο πίσω στη βαθμολογία. Ήταν, εξάλλου, πριν τη σέντρα του ματς στην τελευταία θέση. Και δεν ξεκίνησε καλά. Διότι από την αρχή οι γηπεδούχοι έδειξαν να πατούν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Αν και οι «βυσσινί» είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο ματς με το σουτ του Ακούνια στο 20ό λεπτό, η πρώτη μεγάλη φάση του ματς ήταν για τον Ατρόμητο. Με τον Γκάλο στο 38′, αλλά ο Νάγκι ήταν σε καίρια θέση κι έδιωξε σε κόρνερ.

Κόντρα στη ροή της αναμέτρησης, η ΑΕΛ πήρε το προβάδισμα στο 41ο λεπτό από μια στατική φάση. Σε μια φάση που ο Μανδάς υπέπεσε σε ένα μοιραίο λάθος. Φάουλ του Γιακιμόβσκι, κεφαλιά του Ντουρμισάι, ασθενής επέμβαση του Μανδά που δεν έδιωξε καλά. Ο Στίφλερ καιροφυλακτούσε και με κοντινό σουτ, πέτυχε το 0-1. Κομβικό γκολ και ψυχολογικό προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους που είχαν και την τύχη με το μέρος του. Διότι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρος, η κεφαλιά του Μανούσου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ ο Αγκάγιεφ πήρε το… ριμπάουντ, αλλά αστόχησε!

Με το δεύτερο μέρος να ξεκινά με τον Ατρόμητο να πιέζει, να δημιουργεί φάσεις, αλλά να μην έχει την ουσία. Στο 52′ διπλή ευκαιρία και πάλι με τον Μανούσο, αλλά ο Νάγκι ήταν ετοιμοπόλεμος! Είπε δις… όχι στους παίκτες των «κυανόλευκων», στην πιο μεγάλη φάση του ματς για τον Ατρόμητο. Ο Μανούσος σκόραρε στο 60ό λεπτό, αλλά από θέση οφ σάιντ και το γκολ ορθά δεν μέτρησε. Ο Φέστα ενίσχυσε την ομάδα του ανασταλτικά, ο Ατρόμητος δεν είχε δημιουργία και ο χρόνος κυλούσε υπέρ του. Στις καθυστερήσεις ο Γκάλο βρέθηκε σε θέση βολής στην περιοχή, αλλά ήταν απελπιστικά άστοχος και το ματς έληξε τελικά με την ΑΕΛ να πανηγυρίζει ένα μεγάλο «διπλό».

Ατρόμητος (Σάββας Παντελίδης): Μανδάς (71′ Θεοδωράκης), Γκάλο, Μαυρομμάτης, Γούτας, Γκαλβάο, Σάλομον, Ούμπιδες, Νάτσος (58′ Μουνίθ), Ενσικουλού (37′ Αγκάγιεφ), Χριστοδουλόπουλος (71′ Μάτιτς), Μανούσος.

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Νάγκι, Μπέρτος, Τσόσιτς, Μαξιμένκο, Γιακιμόβσκι (64′ Ηλιάδης), Στίφλερ, Κολομπίνο, Γλυνός (64′ Νικολιάς), Ακούνια (88′ Γκράουερ), Μπεν-Χατίρα (75′ Ζίζιτς), Ντουρμισάι (88′ Μιλοσάβλιεβιτς).

Διαιτητής: Κουμπαράκης (Κυκλάδων), Βοηθοί διαιτητή: Αλεξέας (Μεσσηνίας), Σαμοΐλης (Αθηνών), 4ος Διαιτητής: Σκουλάς (Θεσσαλίας), VAR: Τζοβάρας (Φθιώτιδας), AVAR: Παπαδάκης (Ηρακλείου).

Κίτρινες κάρτες: 40′ Γκαλβάο, 79′ Μαυρομμάτης / 33′ Γλυνός, 79′ Νάγκι, 90′ Ζίζιτς.