overfm.gr | Super League 1 | Super League Play Off Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 3-1: Να γιατί είναι στο μυαλό κάτι μαγικό: 46

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Χρυσή αλλαγή του Μαρτίνς ο Αιγύπτιος έβαλε δύο γκολ και ο Ολυμπιακός ανέτρεψε το γκολ του Μακέντα και έτσι κατέκτησε το 46ο πρωτάθλημα της ιστορίας του.

ΓΡΑΦΕΙ Ο ΠΑΥΛΟΣ ΣΑΧΤΟΥΡΗΣ

Πρωταθλητής Ελλάδας και για την φετινή χρονιά είναι ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» υποδέχθηκαν τον Παναθηναϊκό στο Καραϊσκάκη στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των Play Off του πρωταθλήματος και χάρη στα δύο γκολ του Χασάν έκανε την ανατροπή σε εκείνο του Μακέντα και έτσι ο Ολυμπιακός είναι και μαθηματικά στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το γκολ του Χασάν στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Ο Αιγύπτιος σκόραρε κι άλλαξε τη ροή του ματς, καθώς θα ήταν μια άλλη ιστορία η συνέχεια εάν είχε πάει ο Παναθηναϊκός με το προβάδισμα στα αποδυτήρια.

ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Ο Αχμέντ Χασάν. Ο Αιγύπτιος επιθετικός αποτέλεσε τη «χρυσή» αλλαγή του Μαρτίνς. Ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις, πέτυχε δύο καθοριστικά γκολ και συνέβαλε τα μέγιστα για να φτάσει ο Ολυμπιακός στην νίκη-ανατροπή του τίτλου.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Χοσέ Χολέμπας. Ο έμπειρος αριστεροπόδαρος παίκτης ήταν εξαιρετικός. Έκανε πολλή δουλειά από την αριστερή πτέρυγα, τη σέντρα στο πρώτο γκολ του Χασάν, ενώ και ανασταλτικά ήταν σταθερός.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Αχιλλέας Πούγουρας. Εάν δεν είχε κάνει το λάθος στο 65ο λεπτό που άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες, θα μπορούσε να ήταν ο Διούδης. Αλλά η αποβολή του στοίχησε στον Παναθηναϊκό που στέκονταν πολύ καλά στο ματς.

ΣΦΥΡΙΓΜΑΤΑ: Ο Κροάτης Ιβάν Μπέμπεκ έκανε σε γενικές γραμμές μια καλή διαιτησία. Είχε να διαχειριστεί πάρα πολλές δύσκολες φάσεις. Η βοήθεια του VARίστα Ρέινσρεϊμπερ ήταν κομβική και το φινάλε του ματς δεν αφήνει καμιά ομάδα με παράπονα.

FACE TO FACE: Οι δύο προπονητές προσπάθησαν να αξιοποιήσουν τα πλεονεκτήματα των ομάδων τους. Ο Μαρτίνς ξεκίνησε με τριάδα στην άμυνα, ο Μπόλονι με ενισχυμένο κέντρο. Η αλλαγή του Χασάν, έστω κι αν ήταν αναγκαστική, αποδείχθηκε καθοριστική για το ματς. Ο Ρουμάνος έκανε λάθος μετά την αποβολή του Πούγγουρα που δεν έκανε αλλαγή για την άμυνα και το «πλήρωσε». Αντίθετα οι κινήσεις του Πορτογάλου αποδείχθηκαν εύστοχες και καθόρισαν την έκβαση του ματς.

Η εικόνα του αγώνα:

Με τον καλύτερο τρόπο πανηγύρισε ο Ολυμπιακός την μαθηματική κατάκτηση του 46ου πρωταθλήματος στην ιστορία του. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 3-1, με ανατροπή, τον Παναθηναϊκό και έφτασαν στην επίτευξη του βασικού τους στόχου για τη φετινή χρονιά. Να διατηρήσουν τα κεκτημένα, να πάρουν το πρωτάθλημα. Το πέτυχαν με τα δύο γκολ του Χασάν, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και στο 72′ για να έρθει ο Μπρούμα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων και να βάλει το… κερασάκι στην τούρτα. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με το γκολ του Μακέντα, ενώ παρότι έμεινε με δέκα παίκτες, δεν κλείστηκε, δεν παράτησε το ματς μετά το 2-1 και θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει με την μεγάλη ευκαιρία του Καρλίτος στο 88′.

Δυναμικό ξεκίνημα των «ερυθρολεύκων»

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς πολύ καλύτερα. Πίεσε από το πρώτο λεπτό και έδειξε πώς ήθελε περισσότερο τη νίκη. Την ίδια ώρα, ο Παναθηναϊκός είχε δώσει… μέτρα στους «ερυθρόλευκους», έπαιζε πίσω από την μπάλα και προσπαθούσε να παίξει με αντεπιθέσεις. Να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα των Μακέντα και Χατζηγιοβάνη στο παιχνίδι των αντεπιθέσεων. Οι παίκτες του Μαρτίνς είχαν την κατοχή της μπάλας και δημιούργησαν αρκετές φάσεις στο πρώτο δεκάλεπτο. Με την προβολή του Μασούρα στο 4′, την κεφαλιά του Σεμέδο στο 7′ και το γκολ του Ελ Αραμπί στο 10ο λεπτό. Όμως, στην αρχή της φάσης ο Φορτούνης ήταν ακάλυπτος και ο Μπέμπεκ με τη βοήθεια του VAR ορθώς υπέδειξε το οφ σάιντ.

«Πράσινο» προβάδισμα με Μακέντα

Οι «πράσινοι» στα πρώτα 27 λεπτά είχαν περισσότερο παθητικό ρόλο, αλλά κόντρα στη ροή του ματς κατάφεραν να προηγηθούν. Ο Μακέντα με εξαιρετική κίνησε μπήκε στην περιοχή, πήγε να περάσει τον Σεμέδο, εκείνος τον ανέτρεψε. Ο Μπέμπεκ αρχικά έδειξε «θέατρο», αλλά στη συνέχεια με τη χρήση του VAR άλλαξε την απόφασή του και καταλόγισε το πέναλτι. Ο Μακέντα ήταν ψύχραιμος από την «άσπρη βούλα». Από εκείνο το σημείο και μετά οι «πράσινοι» άρχισαν να ισορροπούν το παιχνίδι. Ο Χατζηγιοβάνης ήταν σε καλή ημέρα και πλαγιοκοπούσε, ενώ στη μεσαία γραμμή ο Βέλεθ και ο Νιάσε ήταν πιο δυνατοί στις προσωπικές «μονομαχίες». Ο τραυματισμός του Μπα άλλαξε την εικόνα του ματς. Ο Μαρτίνς έριξε στο ματς τον Χασάν και άλλαξε τη διάταση των «ερυθρολεύκων» από το αρχικό 3-4-3, σε 4-4-2 με τον Αιγύπτιο να παίζει δίπλα στον Ελ Αραμπί.

«Χτύπησε» ξανά ο Χασάν

Μια κίνηση που άλλαξε πάλι το μομέντουμ του ματς. Ο Ολυμπιακός ήταν πιο επιθετικός. Άρχισε να βρίσκει χώρους και είχε δύο καλές στιγμές με τον Μασούρα (34′) τον οποίον σταμάτησε ο Φορτούνης και τον Χασάν (45′). Η τρίτη πριν το τέλος του ημιχρόνου ήταν και η… φαρμακερή για τους γηπεδούχους. Ο Χολέμπας με εξαιρετική κίνηση από τα αριστερά έκανε τη σέντρα, ο Χασάν έπιασε την κεφαλιά και ο Διούδης είχε κακή αντίδραση, με αποτέλεσμα να γίνει το 1-1 και να ολοκληρωθεί έτσι το ημίχρονο.

Μεγάλη «μάχη»

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να πατά καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Ο Μπόλονι έκανε την πρώτη του κίνηση. Εκτός αγώνα ο Σένκεφελντ, στο ματς ο Αλεξανδρόπουλος, με τον Βέλεθ να γυρίζει στο κέντρο της άμυνας. Οι «πράσινοι» είχαν την μπάλα στην κατοχή τους, την κυκλοφόρησαν καλά με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να βρει τρόπο αντίδρασης. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να κάνουν ευκαιρίες ως εκείνο το σημείο. Ο Χασάν πάλι βρέθηκε μέσα στην περιοχή στο 54ο λεπτό, αλλά η καίρια επέμβαση του Πούγγουρα αποσόβησε μια δύσκολη στιγμή για την εστία του Διούδη. Ο διεθνής γκολκίπερ δεν ήταν σε καλό βράδυ. Αυτό φάνηκε και στη φάση του 60ού λεπτού. Ο Ελ Αραμπί σκόραρε, μετά το λάθος του Έλληνα τερματοφύλακα στην αρχή της φάσης, αλλά ο Χασάν είχε βρει την μπάλα με το χέρι.

Το λάθος του Πούγγουρα και ο «Φαραώ»

Οι ισορροπίες άλλαξαν στο 65′. Ο Πούγγουρας σε διεκδίκηση με τον Χασάν χτύπησε με τον αγκώνα τον Αιγύπτιο. Ο Μπέμπεκ του έδειξε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας τον Παναθηναϊκό με παίκτη λιγότερο. Διπλή αλλαγή από τον Μαρτίνς στο 68′ με τους Καμαρά και Μπρούμα να μπαίνουν στο ματς. Ο δεύτερος στο 72′ έκανε τη σέντρα, ο Χασάν πρόλαβε την έξοδο του Διούδη και με προβολή πέτυχε το 2-1, δίνοντας το προβάδισμα στον Ολυμπιακό. Το θέμα είναι πώς εκτός από το λάθος του Έλληνα τερματοφύλακα, λάθη έκανε και ο Μπόλονι. Είχε σηκώσει τον Σάντσες για αλλαγή, η ομάδα του ήταν με δέκα, αλλά δεν την έκανε ποτέ.

«Μίλησαν» οι γκολκίπερ, αλλά ο Μπρούμα είπε την τελευταία κουβέντα

Το ματς ήταν γκραν γκινιόλ στο τελευταίο του διάστημα. Ο Διούδης ήταν εκείνος που είπε… όχι στον Χασάν (75′), ο Μακέντα στο 76′ ήδη την μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σα, ο Χασάν αστόχησε στο 81′, ο Διούδης σταμάτησε τον Αιγύπτιο στο 82′ μετά τη σέντρα του Ανδρούτσου. Στο 86′ η αλλαγή του Μπόλονι, ο Καρλίτος αστόχησε. Στο 88′ ο Σα έκανε την επέμβαση του ματς. Μετά την εξαιρετική ατομική ενέργεια του Καρλίτος, ο τελευταίος σημάδεψε το αριστερό «παραθυράκι» του Σα, αλλά ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού αποσόβησε το 2-2, διατηρώντας το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα. Στο έκτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν στην κόντρα, με τον Διούδη εξουδετερωμένο καθώς είχε προωθηθεί στην περιοχή του Σα και ο Μπρούμα διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Σεμέδο, Παπασταθόπουλος, Μπα (36′ Χασάν), Ανδρούτσος, Χολέμπας, Μπουχαλάκης (68′ Καμαρά), Εμβιλά, Μασούρας (90′ Ρέαμπτσιουκ), Φορτούνης (68′ Μπρούμα), Ελ Αραμπί.

Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Μολό, Σένκεφελντ (46′ Αλεξανδρόπουλος), Πούγγουρας, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Μαουρίσιο (77′ Ιωαννίδης), Νιάσε, Βιγιαφάνες (84′ Καρλίτος), Χατζηγιοβάνης (79′ Αϊτόρ), Μακέντα (83′ Ενγκαμποτό).

Διαιτητής: Ιβάν Μπέμπεκ (Κροατία), Βοηθοί διαιτητή: Γκόραν Πατάκι, Μπόγιαν Ζομπένιτσα (Κροατία), 4ος διαιτητής: Αριστομένης Κουτσιαύτης (Άρτας), Διαιτητής: VAR: Ρόι Ρέινσρεϊμπερ, Διαιτητής AVAR: Ανδρέας Μεϊντάνας (Αχαΐας).

Κόκκινες κάρτες: 65′ Πούγγουρας (2η κίτρινη, η πρώτη στο 45’+4)

Κίτρινες κάρτες: 29′ Σεμέδο, 45’+2 Μπουχαλάκης, 45’+4 Ελ Αραμπί, 78′ Μασούρας / 43′ Χατζηγιοβάνης, 45’+2 Μαουρίσιο, 45’+4 Πούγγουρας.