overfm.gr | Super League 2 | Super League 2: Στη Superleague ο Ιωνικός, στα μπαράζ η Ξάνθη [vids]

O Iωνικός επικράτησε με 2-1 ενάντια στον Εργοτέλη, με αποτέλεσμα να πάρει την άνοδο στην «μεγάλη» κατηγορία, την στιγμή που η Ξάνθη μετά τη νίκη της με 1-0 απέναντι στον Λεβαδειακό θα παίξει στα μπαράζ.

Ιωνικός-Εργοτέλης 2-1
74′ Μουμίν, 81′ Μάναλης– 60′ Κοκκίνης

Ένα παιχνίδι θρίλερ έγινε στη Νίκαια μεταξύ του Ιωνικού και του Λεβαδειακού. Μπορεί οι φιλοξενούμενοι στο 60ο λεπτό να έκαναν το 1-0 και να βρέθηκαν για λίγα λεπτά στην 2η θέση που οδηγεί στα μπαράζ, ωστόσο ο Ιωνικός βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να γυρίσει από την κόλαση και να κάνει το 2-1, ένα αποτέλεσμα που τον έφερε στην 1η θέση της βαθμολογίας.

Αξίζει να σημειωθεί πως στο γκολ του Μουμίν με το οποίο ο Ιωνικός έκανε το 1-1 ήταν επιθετικό φάουλ επάνω στον Κατσιμήτρο, ωστόσο δεν δόθηκε ποτέ από τον Φωτιά. Μάλιστα η ομάδα του Εργοτέλη ολοκλήρωσε το παιχνίδι με εννέα(ποδοσφαιριστές, καθώς αποβλήθηκαν ο Τσέλιος, αλλά και ο Πέιος.

Ξάνθη-Λεβαδειακός 1-0
74′ Έμπερτ

Τρίποντο που της δίνει την δυνατότητα να διεκδικήσει την άνοδο της σε διπλά παιχνίδια ενάντια του Παναιτωλικού πήρε η ομάδα της Ξάνθης. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν χάρη στο «χρυσό» γκολ του Έμπερτ με 1-0 και έφτασαν τους 51 βαθμούς, δυο λιγότερους από τον πρώτο Ιωνικό. Κάπως έτσι ο σύλλογος της Θράκης τερμάτισε με ένα πόντο περισσότερο από τον αντίπαλο της, με αποτέλεσμα να πάρει αυτή την 2η θέση της βαθμολογίας.

Χανιά-Διαγόρας 2-0
18′ Σουντουρά, 64′ Μπραμπίγια

Σε ένα αγώνα αδιάφορο βαθμολογικά τα Χανιά επικράτησαν με σκορ 2-0 επί του Διαγόρα Ρόδου με τους Κρητικούς να ολοκληρώνουν τη σεζόν με μια νίκη, την δεύτερη απέναντι στον Διαγόρα στο γήπεδο τους. Τα γκολ του αγώνα προήλθαν από τον Σουντουρά και τον Μπραμπίγια, με τα Χανιά τα οποία έτσι και αλλιώς είχαν τερματίσει στην 5η θέση να «κλείνουν» τη χρονιά με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.