overfm.gr | ΜΠΑΣΚΕΤ | Super Cup – Παναθηναϊκός – Προμηθέας για τον πρώτο τίτλο

Ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει τον Προμηθέα Πατρών (21:00, ΕΡΤ3), στο Δημήτρης Τόφαλος, στον τελικό του Super Cup.

Παναθηναϊκός και Προμηθέας κοντράρονται απόψε στις 21:00 (ΕΡΤ3) στον τελικό του Super Cup, με φόντο τον πρώτο τίτλο της σεζόν.

Παναθηναϊκός: Το έχασε πέρσι, το θέλει φέτος

Οι «πράσινοι» επικράτησαν χθες του Λαυρίου με σκορ 74-61. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ήταν καλύτερη για το μεγαλύτερο μέρος του ματς, με εξαίρεση το γ’ δεκάλεπτο και τις αρχές του δ’ δεκαλέπτου. Τότε το Λαύριο με μια αντεπίθεση διαρκείας μείωσε τη διαφορά από τους 20 πόντους στους 3.

Η ομάδα του Γιώργου Σερέλη έκανε ένα επιμέρους 17-0 και δήλωσε παρόν στο ματς. Γκόινς και Σμιθ ήταν εκείνοι που προσπάθησαν να φέρουν τούμπα το ματς και να βάλουν σε μπελάδες τους πράσινους. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός με τους Πέρι και Οκάρο σε πολύ καλή βραδιά, ήταν σοβαρός στα κρίσιμα σημεία και πήρε την νίκη-πρόκριση για τον τελικό.

Σήμερα, ο Δημήτρης Πρίφτης θέλει να δει την ομάδα του να κατακτά τον πρώτο τίτλο της σεζόν, ο οποίος θα είναι παράλληλα και πρώτος δικός του τίτλος με το τριφύλλι. Ζήτημα για τους πράσινους θα είναι το μακρινό σουτ, το οποίο στο ματς με το Λαύριο ήταν σε πολύ κακά επίπεδα. Η στατιστική έγραψε 6/31 τρίποντα, δηλαδή 19% έξω από τη γραμμή των 6.75. Μέικον και Νέντοβιτς είναι οι κύριοι σκόρερ του Παναθηναϊκού, όμως κανείς από τους δύο δεν έχει το σίγουρο τρίποντο, αυτό του 45%, το οποίο δίνει πολλές φορές τη λύση στην επίθεση. Πόσο μάλλον, όταν ο αντίπαλος παίζει ζώνη. Κάτι που ίσως δούμε σήμερα από τον Προμηθέα, ειδικά αν ο Παναθηναϊκός ξεκινήσει πολύ άστοχα από τη γραμμή του τριπόντου.

Προμηθέας: Πάει για το μπακ του μπακ

Από την άλλη, ο Προμηθέας στοχεύει στο μπακ του μπακ σήμερα. Στο περσινό Super Cup οι Πατρινοί είχαν επικρατήσει του Περιστερίου (το οποίο είχε αποκλείσει τον Παναθηναϊκό στον ημιτελικό) με σκορ 82-74. Φέτος, ο Προμηθέας έχει αρκετές αλλαγές από την περσινή του ομάδα. Σημαντικότερη είναι αυτή στον πάγκο. Ο Μάκης Γιατράς αποτέλεσε παρελθόν το καλοκαίρι μετά από από 8 χρόνια επιτυχιών και συνεχόμενων ανόδων από τη Γ’ Εθνική ως την Α1.

Ο Λουίς Κασιμίρο είναι ο διάδοχός του. Ο Ισπανός ήρθε από την Μάλαγα και θέλει να βάλει τη δική του σφραγίδα στην ομάδα της Πάτρας. Στον ημιτελικό απέναντι στην ΑΕΚ, ο Προμηθέας επικράτησε εύκολα με σκορ 88-71. Ουσιαστικά, οι Πατρινοί βρήκαν αντίσταση από την ΑΕΚ μόνο στο α’ ημίχρονο (42-39). Με τις αρχές του β’ ημιχρόνου η διαφορά ξέφυγε, με την ομάδα του Στέφανου Δέδα να χάνει πλήρως την επαφή της με το σκοράρισμα.

Κορυφαίος στη χθεσινή αναμέτρηση ήταν ο Κέντρικ Ρέι με 19 πόντους (2 τρίποντα). Πολύ καλός ήταν επίσης ο Νίκος Ρογκαβόπουλος, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους. Ο Ρογκαβόπουλος θεωρείται ένα από τα μεγαλύτερα ταλέντα της χώρας και πλέον στα 20 του πρέπει να αρχίζει να παίζει, δηλαδή να παίρνει χρόνο συμμετοχής. Στην ΑΕΚ πέρσι δε βρήκε τα λεπτά που περίμενε, κάτι που τον έκανε να αποχωρήσει από την «Ένωση». Φέτος, ο Κασιμίρο δείχνει να τον εμπιστεύεται στο ξεκίνημα της σεζόν. Μένει ο 20χρονος φόργουορντ να αρπάξει την ευκαιρία και να δείξει το πλούσιο μπασκετικό ταλέντο του.

Τζάμπολ στις 21:00, λοιπόν, στον τελικό του Super Cup για τη σεζόν 2020-’21. Νωρίτερα στις 16:30 η ΑΕΚ θα παίξει με το Λαύριο στον μικρό τελικό.