overfm.gr | Bundesliga | Στουτγκάρδη-Μπάγερν Μονάχου 0-5 – Με σπασμένα φρένα προς τον τίτλο οι Βαυαροί

Χάρη σε χατ-τρικ του Γκνάμπρι και δύο γκολ του Λεβαντόφσκι η Μπάγερν Μονάχου πέρασε σαν σίφουνας από την έδρα της Στουτγκάρδης.

Η Μπάγερν Μονάχου συνέχισε την ξέφρενη πορεία της στην Μπουντεσλίγκα η οποία επικράτησε 5-0 της Στουτγκάρδης. Το συγκεκριμένο ματς έχει ιδιαίτερη σημασία για τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι διότι με τα δύο τέρματα που σημείωσε έφτασε τα 42 μέσα στο 2021 και έπιασε τον αείμνηστο Γκέρντ Μίλερ. Μαζί με τον Πολωνό φορ ακολούθησε ο Γκνάμπρι με χατ-τρικ και ξεκίνησε βασικός.

Μπορεί οι Βαυαροί να επικράτησαν με ευρύ σκορ. Αλλά η Στουτγκάρδη έβαλε δύσκολα στους φιλοξενούμενους. Άξιο αναφοράς είναι ότι βασικός σε ολόκληρο το ματς αγωνίστηκε ο Ντίνος Μαυροπάνος. Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες.

Το πρώτο γκολ για την Μπάγερν ήρθε πέντε λεπτά πριν την λήξη του πρώτου μέρους. Ο Γκνάμπρι έφυγε στην αντεπίθεση από τα αριστερά και με πλασέ άνοξε το σκόρ. Το 0-1 ήταν το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια. Ο Γκνάμπρι ήταν αυτός που έκανε το 0-2 με τρόπο όμοιο με του πρώτου γκολ αλλά από την αντίθετη πλευρά στο 53ο λεπτο.

Αυτήν την φορά ήταν η σειρά του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι ο οποίος μέσα σε τρια λεπτά (69′,72′) έφερε το σκορ στα επίπεδα του 4-0. Ο Πολωνός επιθετικός έφτασε τα 42 γκολ σε ένα έτος και έπιασε τον Γκέρντ Μίλερ. Το τελικό 5-0 έκανε και πάλι ο Γκνάμπρι μετά από σέντρα του Μίλερ από τα δεξία και ο Γερμανός φορ με πλασέ από την μικρή περιοχή πλάσαρε για το γκολ.