overfm.gr | Διεθνή | Στην Ρεάλ το Σούπερ Καπ μετά από θρίλερ

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση η Ρεάλ Μαδρίτης επιβλήθηκε της Μπαρτσελόνα με 89-83 και κατέκτησε το σούπερ Καπ.

Σε έναν συγκλονιστικό τελικό του ισπανικού Σούπερ Καπ που κρίθηκε στην παράταση η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 89-83 με τον κανονικό αγώνα να λήγει με 71-71. Για τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Ταβάερες σημειώνοντας 24 πόντους ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σανλί με 21 πόντους. Μοναδικό μελανό σημείο ο σοκαριστικός τραυματισμός του Ρούντι Φερνάντεθ που έπεσε άσχημα στο παρκέ κρατώντας τον καρπό του. Η «βασίλισσα» κατέκτησε για πέμπτη σερί χρονιά το Σούπερ Καπ, ενώ οι «Καταλανοί» το έχασαν για τέταρτη σερί φορά όλες από την σημερινή αντίπαλο τους.

Ντέρμπι ήταν το ματς στην πρώτη περίοδο με τον Σανλί να σημειώνει τους 11 από τους 15 πόντους της «Μπάρτσα» όμως το πέρας του πρώτου δεκαλέπτου την βρήκε ηττημένη με 17-15. Στην δεύτερη περίοδο οι «μερενχες» προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ και με τον Μούσα να σημειώνει 8 πόντους τα κατάφεραν. Στην συνέχεια οι «μπλαουγκράνα» με τους Κούριτς και Βέσελι άρχισαν την αντεπίθεση και προηγήθηκαν με 28-21. Οι «Μαδριλένοι» προσπάθησαν να γυρίσουν το παιχνίδι δε τα κατάφεραν και πήγαν στα αποδυτήρια με το εις βάρος τους 29-37.

Στην τρίτη περίοδο η Ρεάλ πλησίασε σε 44-49 και όχι μόνο πλησίασε, αλλά και ο Γιουλ με τρία σερί τρίποντα πήγε την διαφορά στο +6 (55-49) ενώ ο Ρούντι με εκπληκτικό τρίποντο έκανε το 58-51. Ο Ντεκ ισοφάρισε για την Μπαρτσελόνα στο 37′ σε 65-65, ο Ταβάρες με δυο βολές έκανε το 71-69 στα 50 δευτερόλεπτα , ενώ ο Τόμπι ισοφάρισε σε 71-71 στα 15”. Ο πρώτος είχε την ευκαιρία να χαρίσει το σούπερ Καπ στην «βασίλισσα» όμως το σουτ του δεν βρηκε στόχο και έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο και ο Ντεκ έκανε το 83-81 ένα λεπτό πριν από το τέλος με τον Γιακουμπάιτις να ισοφαρίζει. Ο Γιαμπουσέλε έγραψε το 85-83, ενώ ο Λαπροβίτολα αστόχησε στα 24 δευτερόλεπτα σε τρίποντο και ο Ντεκ με δυο εύστοχες βολές σφράγισε τον τίτλο στην Ρεάλ.

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.