overfm.gr | ΣΠΟΡ | Στην ΑΕΚ το πρώτο ντέρμπι της σεζόν

Η ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της πρεμιέρας της Hanball Premier επικρατώντας του Ολυμπιακού με 25-22 στο «Γεώργιος Κασσιμάτης».

Με το δεξί ξεκίνησε το φετινό πρωτάθλημα της Α1 χάντμπολ η ΑΕΚ καθώς επικράτησε του Ολυμπιακού με 25-22 στο «Γεώργιος Κασσιμάτης» στο μεγάλο ντέρμπι της πρεμιέρας του πρωταθλήματος. Έχοντας τον κόσμο στο πλευρό της και τον Μαντάλινιτς ως κορυφαίο σημειώνοντας 9 γκολ η «Ένωση» ειδικά από τις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Ωστόσο ο αγώνας ξεκίνησε με 20λεπτη καθυστέρηση λόγω του ότι οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να τραβήξουν βίντεο τον αγώνα κάτι που απαγορεύεται για την φιλοξενούμενη ομάδα , ενώ για την γηπεδούχο επιτρέπεται. Παράλληλα, οι «ερυθρόλευκοι» έχουν έντονα παράπονα, αφού παρά το αίτημά τους για παρουσία εισαγγελέα, δεν έλαβαν καν απάντηση, όπως τονίζουν.

Απ το ξεκίνημα του ντέρμπι οι «κιτρινόμαυροι» διατηρούσαν ένα ελαφρύ προβάδισμα μεταξύ δυο και τριών γκολ , όμως με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Ολυμπιακός βρέθηκε σε απόσταση αναπνοής (13-12). Κάτι που έκανε την ΑΕΚ να πατήσει ένα σερί 4-0 και να ανεβάσει την διαφορά στα 5 γκολ (17-12) και 21-16 και εν τέλει να πανηγυρίζουν την νίκη με 25-22 με τους «Πειραιώτες» να χάνουν πέναλτι στο φινάλε της αναμέτρησης.

Τα πεντάλεπτα: 1-0, 6-4, 8-5, 10-8, 11-9, 13-11 (Ημιχ), 15-12, 17-13, 18-13, 21-16, 23-20, 25-22

AEK (Αλέξης Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 1, Τικ, Ζίβκοβιτς, Γιούκιτς 4, Μαντάλινιτς 9, Νικολαΐδης, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου 3, Λιάπης, Άρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτόμπι 3, Ρογκούλσκι 1, Λέμος 2, Κεδέρης 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Γιώργος Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Νιοκάς 1, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 3, Κανδύλας 2, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 2, Δομπρής 3, Βέμπερ 5, Πασσιάς, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα 1, Οστρούσκο 2, Γκράτζαν 1, Μιχαηλίδης, Μπάουερ

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος-Χαρίτσος. Δίλεπτες: 4-4. Πέναλτι: 1/2-2/3.