overfm.gr | Τένις | Στεφανάρα μας τρέλανες! Στάση μετά την υπέρβαση

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε από τον Νόβακ Τζόκοβιτς σε ένα παιχνίδι που «μεγάλωσε» περισσότερο τον Έλληνα τενίστα.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς γεννιέται ξανά και ξανά στα κορτ… Σε κάθε βήμα, σε κάθε νέα υπέρβαση γεννιέται ένας νέος τενίστας μέσα του. Μεγαλύτερος από τον χθεσινό. Πιο έμπειρος, πιο ώριμος, πιο μαχητής. Έγινε ο πρώτος Έλληνας που αγωνίστηκε στα ημιτελικά του Ρολάν Γκαρός. Πήρε δύο σετ από το Νο 1 στον κόσμο, ισοφάρισε τον Νόβακ Τζόκοβιτς, όμως αυτό το μεγάλο ταξίδι του στο Παρίσι δεν έφτασε μέχρι τον τελικό της Κυριακής. Κι όμως έπαιξε υπέροχο συγκλονιστικό τένις και εξυπακούεται και ο τεράστιος αντίπαλός του.

Ο Στέφανος μπορεί να ηττήθηκε 3-2 σετ έπειτα από 3 ώρες και 54 λεπτά από τον Νόλε, αλλά ψήλωσε κι άλλο στο τένις! Ο “Tsitsi” είναι Νο 5 στον κόσμο σ’ ένα από τα δημοφιλέστερα σπορ. Τι σημαίνει το Νο 5; Ότι βρίσκεται πίσω από τον Μέσι, τον Ρονάλντο, τον Λεβαντόφσκι και τον Μπαμπέ της αντισφαίρισης, αν αυτοί θεωρούνται οι τέσσερις κορυφαίοι ποδοσφαιριστές στον κόσμο αυτή τη στιγμή.

Ο 22χρονος Έλληνας τενίστας βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ, 6-3 το πρώτο σε 43 λεπτά και 6-2 το δεύτερο σε 44 λεπτά. Η νευρικότητά του ήταν έκδηλη από το πρώτο λεπτό του μεγάλου ημιτελικού.

Λογικό. Ο πρωτάρης βρισκόταν απέναντι στον έμπειρο Σέρβο που κατάφερε να διαχειριστεί τις αντοχές του εκπληκτικά, παρά τη συγκλονιστική ισοφάριση του “Στεφ”.

Στο τρίτο και το τέταρτο σετ -όταν ο Τσιτσιπάς μπήκε για τα καλά στον αγώνα- παίχτηκε μεγαλειώδες τένις. Ο Στέφανος μείωσε σε 2-1 σετ με 7-5 σε 58 λεπτά και χρειάστηκε ακριβώς τον ίδιο χρόνο για να ισοφαρίσει σε 2-2 (6-4).

Ο Τζόκοβιτς έχει ένα αδιανόητο ρεκόρ που δεν έσπασε ούτε τώρα. Σε 236 παιχνίδια που έχει προηγηθεί με 2-0 σετ έχει ηττηθεί μόλις σε ένα! Είχε χάσει το 2010 από τον Γιούργκεν Μέλζερ, επίσης στο γαλλικό όπεν. Τώρα, έφτασε στο ματς πόιντ στο τρίτο σετ, όμως ο κατά 11 χρόνια μικρότερός του Τσιτσιπάς του χάλασε -προς το παρόν- τα σχέδια.

Ο 33χρονος Σέρβος έχει χάσει μόνο τρία παιχνίδια στην καριέρα του έπειτα από δικό του ματς πόιντ. Το πρώτο από τον Γιούζνι το 2007 στο Ρότερνταμ, το δεύτερο από τον Ναδάλ το 2009 στη Μαδρίτη και το τρίτο το 2018 στο Queen’s από τον Τσίλιτς. Ποτέ σε Grand Slam.

Την Κυριακή ο Νόλε θα αναμετρηθεί για τον τίτλο με τον βασιλιά της χωμάτινης επιφάνειας, Ράφα Ναδάλ που στοχεύει στο 13ο τρόπαιό του στο Ρολάν Γκαρός.