overfm.gr | Σούτος | Στάθηκε καλά παρά τις απουσίες

Ο Χρήστος Σούτος γράφει για την αρκετά πειστική εμφάνιση του Παναθηναϊκού, παρά τις αρκετές απουσίες του

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να ηττήθηκε πριν από λίγο στο ντέρμπι της Τούμπας από τον ΠΑΟΚ με 2-1, όμως με βάση τις απουσίες που είχε στάθηκε εξαιρετικά, απέναντι σε έναν αντίπαλο ποιοτικότερο, πιο έμπειρο και ικανό να καλύψει τα δικά του προβλήματα. Ο Μπόλονι στην επιστροφή του στην Τούμπα ως αντίπαλος αναγκάστηκε να παρατάξει μία εντεκάδα χωρίς καθαρό αμυντικό χαφ, αφού Κουρμπέλης και Αλεξανδρόπουλος ήταν τραυματίες, αλλά και χωρίς τον βασικό τερματοφύλακα. Ο Διούδης λίγο πριν τη σέντρα έμεινε από μέση και τη θέση του κάτω από τα δοκάρια πήρε ο Βασίλης Ξενόπουλος, ένα νέο παιδί με πολύ ταλέντο, αλλά λίγες παραστάσεις. Το παιχνίδι ξεκίνησε θεαματικά, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται στο 11′ με τον Σβιντέρσκι και τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει λίγα λεπτά αργότερα με τον Αϊτόρ, μετά από κεφαλιά πάσα του Μακέντα. Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο και οι ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα δεν άλλαξε πολύ, όμως οι γηπεδούχοι έγιναν πιο πιεστικοί, γεγονός που μεταφράστηκε σε περισσότερες κερδισμένες στημένες φάσεις, μία από τις οποίες έφερε και το δεύτερο γκολ για τον ΠΑΟΚ. Συγκεκριμένα ο Δικέφαλος εκτέλεσε με τον ίδιο τρόπο τρία συνεχόμενα κόρνερ, στο πρώτο δοκάρι με προσπάθεια κεφαλιάς πάσας για το δεύτερο, ευτυχώντας να βρει στο τελευταίο εξ’ αυτών το γκολ με τον Ίγκασον. Το τέρμα αυτό αποδείχθηκε καθοριστικό, αφού έδωσε και τη νίκη στην ομάδα του Γκαρσία, που παρέμεινε έτσι στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, με δύο πόντους απόσταση από τον Άρη και πέντε από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό. Άπαντες πλέον στον ΠΑΟΚ στρέφουν την προσοχή τους στο ξεκίνημα του δεύτερου γύρου, που τους φέρνει δύο εκτός έδρας αποστολές σε Λάρισα και Περιστέρι και μία εντός έδρας υποχρέωση με τον Βόλο, πριν από το μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στις 13 Ιανουαρίου 2021.

Ο Παναθηναϊκός από την άλλη με όλα του τα παιχνίδια συμπληρωμένα έκλεισε τον πρώτο γύρο μέσα στην πρώτη εξάδα και σε τροχιά play-off. Χάρη στις τρεις συνεχόμενες νίκες που έκανε, πριν από τη σημερινή του ήττα, βρίσκεται στην 5η θέση με 18 βαθμούς, την οποία κινδυνεύει να χάσει μόνο σε περίπτωση που ο Αστέρας περάσει αύριο από τα Γιάννενα. Η απόσταση που χωρίζει τους πράσινους από τα ευρωπαϊκά εισιτήρια είναι ακόμα μεγάλη και σίγουρα για να καλυφθεί απαιτείται, όχι απλώς ανάλογη συνέχεια, αλλά ακόμα καλύτερα αποτελέσματα. Μπορούν όμως, με βάση την αγωνιστική τους εικόνα να αισιοδοξούν, ότι είναι ικανοί να κλείσουν την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος, όσο το δυνατόν ψηλότερα, πριν το τελικό ντεμαράζ των play-off.

Την εβδομάδα που ξεκινά και με την οποία μπαίνουμε ουσιαστικά στην εορταστική περίοδο με διακοπή της Superleague για ένα Σαββατοκύριακο, θα επιχειρήσουμε στη μεταξύ μας επικοινωνία μέσω της στήλης να κάνουμε μία αποτίμηση της παρουσίας των ομάδων έως τώρα, ξεκινώντας από το λεγόμενο Big-Four, τον Άρη, τις ομάδες που θα διεκδικήσουν κάτι καλύτερο και φτάνοντας στη μάχη της ουράς.