overfm.gr | Ligue 1 | Σταμάτησαν στα πέντε Μονακό και Στρασβούργο

Επιβλητικές νίκες σημείωσαν με 5-2 και 5-0 η Μονακό και το Στρασβούργο, απέναντι σε Λοριάν και Νιμ για την 18η αγωνιστική της Ligue 1.

Λοριάν – Μονακό 2-5:

Η Μονακό κατάφερε να προηγηθεί νωρίς στον αγώνα, με τον Ντιασί να βρίσκεται στην σωστή θέση και να κάνει το 1-0 για την Μονακό στο 9’. Η Λοριάν ισοφάρισε στο 21’ με τον Μοφί, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Τελικά ο Νιγηριανός δεν αστόχησε 20 λεπτά αργότερα, κάνοντας το 1-1.

Στο δεύτερο μέρος η Λοριάν έμεινε με 10 παίκτες, καθώς ο Ντελαπλάς αποβλήθηκε στο 48’ με απευθείας κόκκινη κάρτα. Στο 64’ ο Γκολόβιν έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους Μονεγάσκους, όμως ο Γκραβιλόν ισοφάρισε και πάλι τρία λεπτά αργότερα. Η χαρά των φιλοξενούμενων δεν κράτησε για πολύ, καθώς στο 68’ ο Φόλαντ με εξαιρετική κεφαλιά έκανε το 3-2 για την Μονακό.

Ο Φόλαντ βρήκε με ωραίο τρόπο τον Ντιόπ στο 78’, ο οποίος έκανε το 4-2 για την Μονακό, ενώ ο Μαριπάν διαμόρφωσε το τελικό 5-2 στο 89’.

Λοριάν (Πελισιέ): Ναρντί, Λε Γκοφ, Μορέλ, Γκραβιλόν, Ντελαπλάς, Μονκοντουί, Αμπεργκέλ, Ουίσα, Μποϊσγκάρντ, Λοριέντε, Μοφί

Μονακό (Κόβατς): Μανόνε, Αγκιλάρ, Ντιάσι, Μπαντασίλε, Σιντιμπέ, Γκέμπελς, Φοφανά, Τσουαμένι, Μαρτίνς, Μπεν Γιεντέρ, Φόλαντ

Μετς – Μπορντό 0-0:

Ο Λέγια πήρε μία κεφαλιά στο 3’ και προσπάθησε να νικήσει τον Κοστίλ, όμως η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του. Στο 30΄ ο Μάτζα βρέθηκε σε θέση βολής για την Μπορντό, παίρνοντας μία κοντινή κεφαλιά, η οποία πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα ανήκει στην Μπορντό, με τον Ουντίν να παίρνει μία κάθετη πάσα μέσα στην μεγάλη περιοχή, έκανε ένα σουτ με τον Ουκίτζα να μπλοκάρει την μπάλα. Ο Ντε Πρεβίλ προσπάθησε στις καθυστερήσεις μα δώσει τους τρεις βαθμούς στην Μπορντό, όμως ο Ουκίτζα έκανε μία εντυπωσιακή επέμβαση για να κρατήσει το 0-0.

Μετς (Αντονέτι): Ουκίτζα, Ντελέν, Μπογέ, Κουγιατέ, Μπρον, Σεντόζε, Μαζίζ, Ανγκμπάν, Μαϊγκά, Γκέι, Λέγια

Μπορντό (Γκασέ): Κοστίλ, Σαμπάλι, Μπαϊσέ, Πάμπλο, Μπενίτο, Οτάβιο, Μπάσιτς, Ουντίν, Αντλί, Γουάνγκ, Μάτζα

Μπρεστ – Νις 2-0:

Οι γηπεδούχοι είχαν δύο καλές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ στο πρώτο ημίχρονο, με τον Μπενίτες να σταματά στο 14’ και το 20’ τις προσπάθειες των Φαβρ και Καρντονά. Τελικά ο Μουνιέ έκανε στο 23’ το 1-0 με κοντινή προβολή, με το VAR να ελέγχει την φάση για οφσάιντ, ωστόσο δεν υπήρχε παράβαση.

Ο Ονορά εκμεταλλεύτηκε μία ολιγορία στην άμυνα της Νις, κάνοντας το 2-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Μπρεστ (Νταλ Ολιό): Λαρσονέρ, Περό, Ερέλ, Σαρντονέ, Πιερ-Γκαμπριέλ, Φαβρ, Λάσνε, Μπελκέμπλα, Ονορά, Μουνιέ, Καρντονά

Νις (Ουρσέα): Μπενίτες, Ντανίλουιτς. Σαλίμπα, Ενσόκι, Ατάλ, Ρεν-Αδελάδ, Σνάιντερλιν, Λοτόμπα, Μπουνταουί, Ρόνι Λόπες, Γκουίρι

Ναντ – Ρεν 0-0:

Στο 16΄ο Λούζα προσπάθησε να νικήσει τον Σαλίν για το 1-0, με τον Γάλλο να απομακρύνει την μπάλα σε κόρνερ. Η Ρεν είχε την ευκαιρία να σκοράρει στο 23’, ο Μπουριγκό ανέλαβε μία απευθείας εκτέλεση φάουλ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο τοίχος.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μποριγκό απείλησε σε δύο συνεχόμενες φάσεις στο 49’ και ο 50’, όμως και στις δύο περιπτώσεις ο Γάλλος αστόχησε. Η τελευταία φάση του αγώνα ανήκει στη Ναντ, με τον Κουλιμπαλί να πηδά και να παίρνει μί καλή κεφαλιά στο ύψους του πέναλτι, όμως αυτή πέρασε λίγα μέτρα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ναντ (Ντομενέκ): Λαφόντ, Τραορέ, Παλουά, Γκιρότο, Κορτσία, Λούζα, Αμπέντ, Τουρέ, Μπλας, Κουλιμπαλί, Κόλο

Ρεν (Στεφάν): Σαλίν, Τραορέ, Ντα Σίλβα, Αγκέρντ, Τρουφέρ, Ενζονζί, Ντόκου, Μπουριγκό, Γκρενιέ, Τεριέρ, Χούνου

Στρασβούργο – Νιμ 5-0:

Σε παράσταση για έναν ρόλο εξελίχθηκε ο αγώνας ανάμεσα σε Στρασβούργο και Νιμ, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν τρία γκολ μέσα σε διάστημα οκτώ λεπτών στο πρώτο ημίχρονο. Πρώτα ο Αζόρκ άνοιξε το σκορ το σκοτ στο 36’, με τον Ντιαλό να διπλασιάζει τα τέρματα των γηπεδούχων στο 38’.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, το Στρασβούργο κέρδισε πέναλτι, με τον Λάλα να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να ευστοχεί για το 3-0. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Λορέι δεν έριξαν τον ρυθμό τους, με τον Αζόρκ να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικο του τέρμα στο 51’ για το 4-0. Ο ίδιος ανέλαβε εκτέλεση πέναλτι στο 58’, όμως ο Ρεϊνέ του είπε «όχι».

Η Νιμ δεν κατάφερε να απειλήσει τους γηπεδούχους, με τον Ματζίντ να κάνει το τελευταίο 5-0 στο 90’, πάλι με εκτέλεση πέναλτι.

Στρασβούργο (Λορέι): Καβασίμα, Κασί, Τζίκου, Σιμακάν, Λάλα, Μπελεγκάρντ, Αόλου, Σισοκό, Τόμασον, Ντιαλό, Αζόρκ

Νιμ (Αρπινόν): Ρεϊνέ, Αλακούτς, Μπριανκόν, Ντου, Μελίνγκ, Κούμπας, Αλίνβι, Φερχάτ, Ντούλιεβιτς, Ριπάρτ, Κονέ