overfm.gr | Ligue 1 | Σπουδαία διπλά για Κλερμόν και Τουλούζ

Σπουδαία διπλά πέτυχαν οι Κλερμόν και Τουλούζ οι οποίες νίκησαν Τρουά με 4-2 και Ρεμς με 3-0 αντίστοιχα.

Μεγάλες εκτός έδρας νίκες πέτυχαν οι Κλερμόν και Τουλούζ που κερδισαν Τρουά με 4-2 και Ρεμς με 3-0 αντίστοιχα.  Η τελευταία σκόραρε στο 36 με αυτογκόλ του Λαρουσί, στο 54′ με τον Ραταό και στο 85′ ο Χίλι διαμόρφωσε το τελικό 3-0 για την Ρεμς.

Στο ματς της Κλερμόν η ομώνυμη ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με 2-0 από την Ρεν με εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι των Ντουμπιά στο 23′ και του Μπαλγκούν . Στην επανάληψη ήρθαν τα πάνω κάτω καθώς ο Ακμπαντού άφησε τους γηπεδούχους με δέκα παίκτες στο 47′  και ο Άντριτς με δυο γκολ στο 51′ και 62΄το πρώτο με πέναλτι ισοφάρισε σε 2-2 για τους φιλοξενούμενους. Οι οποίοι πέτυχαν την ολική ανατροπή με τον Σαράτσεβιτς στο 72′ και σφράγισαν την νίκη στο 77′ με τον Μπελά.

Σπουδαίο ματς έγινε στο «Αμπέ Ντε Σαν» με τις Οσέρ και Ανζέ να αναδεικνύονται ισόπαλες με 2-2. Οι «οσερουά» προηγήθηκαν με 2-0 χάρη στα γκολ των Ζανβιε στο 4′ και Ουντότζι με αυτογκόλ στο 10′. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Ντιονί στο 22′ και βρέθηκαν να παίζουν με παίκτη παραπάνω καθως αποβλήθηκε στο 57′ ο Σιναγιόκο και στο 77΄ πήραν τον βαθμό με τον Σαλαμά.

Στο άλλο ματς Αζαξιό και Λανς αναδείχηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα.