overfm.gr | Europa League | Σπαρτάκ – Λέστερ 3-4 – Οι αλεπούδες πέρασαν από τη Μόσχα με καρέ του Ντάκα [vid]

Η Λέστερ, χάρις στο καρέ τερμάτων του Ντάκα επικράτησε 4-3 της Σπαρτάκ Μόσχας και πήρε την πρώτη της νίκη στο φετινό Europa League.

Η αναμέτρηση της Σπαρτάκ Μόσχας με την Λέστερ τα είχε όλα. Επτά γκολ, εναλλαγές στο σκορ και τελικά και μία νικήτρια ομάδα. Η Λέστερ κατάφερε να πάρει μία δύσκολη νίκη με το εντυπωσιακό 4-3 στη Μόσχα κόντρα στη Σπαρτάκ. Έτσι, η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς πήρε το πρώτο της τρίποντο στο φετινό Europa League.

Ο MVP της αναμέτρησης ήταν αδιαμφισβήτητα ο Πάτσον Ντάκα. Ο ποδοσφαιριστής από τη Ζάμπια σημείωσε και τα τέσσερα γκολ της Λέστερ.

Βέβαια, πριν αρχίσει  το επιθετικό του οίστρο ο Ντάκα, η ρωσική ομάδα είχε το προβάδισμα, χάρις στα γκολ των Αλεξάντερ Σομπόλεφ και Τζόρνταν Λάρσον.

Λίγο πριν την έναρξη του πρώτου ημιχρόνου ο Ντάκα άρχισε το καταιγισμό από γκολ. Μάλιστα μέχρι το 54ο λεπτό είχε σημειώσει χατ-τρικ. Έτσι έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής από τη Ζάμπια που καταφέρνει να κάνει αυτό το επίτευγμα.

Στο 78ο λεπτό σε μία αντεπίθεση έκανε το 4-2 και πραγματοποίησε καρέ τερμάτων.  Το τελικό 3-4 διαμόρφωσε ο Σομπόλεφ στο 86ο λεπτό.