overfm.gr | Basket League | Σούπερ Προμηθέας υπέταξε το Λαύριο στην πρεμιέρα!

Ένας ανώτερος Προμηθέας Πάτρας κυριάρχησε στο Λαύριο και νίκησε 90-80, στην πρεμιέρα της φετινής Basket League.

Εξαιρετικό και πολύ γρήγορο ρυθμό είχε το ματς με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί (16-16), μέχρι το 6’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το Λαύριο βρήκε απανωτές λύσεις από την περιφέρεια ξεφεύγοντας ακόμη και στο +7 (26-19), με τις βολές του Κουλμπόκα να διαμορφώνουν το 26-21 της πρώτης περιόδου.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι (33-33) μέχρι το 15’. Έκτοτε, οι Πατρινοί πάτησαν το… γκάζι και αρχικά πήγαν στο +7 (34-41). Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι δεν ήταν σε θέση να ακολουθήσουν τον ρυθμό τους και με τον Σίμπσον να παίρνει «φωτιά» στα τελευταία λεπτά, ο Προμηθέας πήγε στα αποδυτήρια με το +11 (43-54).

Ο Κοντίτ έστειλε τον Προμηθέα στο +13 (45-58) στην αρχή του δεύτερου μέρους, με το Λαύριο να αντιδρά και με σερί 11-0 να πλησιάζει στο καλάθι (56-58), στο 25’. Στο επόμενο τρίλεπτο, οι δύο ομάδες ήταν κοντά, με τον Σίμπσον να δίνει ξανά λύσεις στους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά και εκείνοι να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο στο +7 (66-73).

Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε το ματς και στην τέταρτη περίοδο, με τον Προμηθέα να είχε σταθερά το προβάδισμα, ενώ χάρη στα επιθετικά ριμπάουντ και τον Κάουαν πήγα στο +13 (75-88), στο 37’. Από εκείνο το σημείο και μέχρι τη λήξη, οι παίκτες του Γιατρά είχαν τον έλεγχο και πήραν τη νίκη με το τελικό 80-90.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 43-54, 66-73, 80-90.

Κορυφαίοι των Πατρινών ήταν οι Κουλμπόκα και Κάουαν με 20 πόντους ο καθένας, με τον Λιθουανό μάλιστα να μαζεύει και 10 ριμπάουντ. Στους 15π. σταμάτησε ο Σίμπσον με 5/9 τρίποντα.

Από την ομάδα του Σερέλη, ξεχώρισε ο Φλαγκ, ο οποίος έκανε νταμπλ-νταμπλ με 19π. και 12 ριμπάουντ.