overfm.gr | Euroleague | Σούπερ μπάσκετ από Παναθηναϊκό με το μενού να έχει πλήρες……Μπέικον

Έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή του Ντουέιν Μπέικον ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε της Βιλερμπάν με 77-58 στο ΟΑΚΑ.

Παίζοντας καταπληκτικό μπάσκετ κατά μεγάλα διαστήματα ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε άνετα της Βιλερμπάν με 77-58 στο ΟΑΚΑ έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντουέιν Μπέικον και κλείνοντας με δυο στα δυο την διαβολοβδομάδα. Ο Αμερικανός άσος είχε 25 πόντους ενώ κορυφαίος από τους ηττημένους ήταν ο Τάιους με 10. Με αυτή την νίκη οι «πράσινοι» ανέβηκαν στο 4-6.

Στην εναρκτήρια περίοδο πρώτο όπλο των δύο ομάδων ήταν η άμυνα τους. Τα καλάθια να μπαίνουν με το σταγονόμετρο ειδικότερα στα πρώτα λεπτά. Με σημαντικό παράγοντα το επιθετικό transition οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 11-5 και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 15-11 με τις βολές του Μπέικον.

Στην δεύτερη περίοδο οι Γάλλοι μείωσαν σε 19-16 αλλά η ομάδα του Ράντονιτς πάτησε το γκάζι και με τον Παπαγιαννη να κάνει την διαφορά προηγήθηκε 29-18. Στα υπόλοιπα λεπτά συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και εν τέλη πήγε προηγούμενος στα αποδυτήρια με 39-24.

Μέχρι και στους 20 έφτασε η διαφορά (46-26) χάρη στο πέμπτο εύστοχο τρίποντο του Μπέικον. Η ομάδα της Λυών άρχισε σιγά σιγά να πετάει λευκή πετσέτα με τους γηπεδούχους να μην επαναπαύονται και να φτάνουν και την διαφορά στο +29 (64-35) στο 29′ και την τρίτη περίοδο να λήγει με 66-37.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, το «τριφύλλι» έριξε σταδιακά ρυθμούς και το τελικό 77-58 υπέρ του Παναθηναϊκού είναι χαρακτηριστικό της δυναμικής που χώριζε τις δύο ομάδες.

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 39-24, 66-37, 77-58