overfm.gr | Μουντιάλ 2022 | Σούπερ Κροατία πέταξε έξω το Βέλγιο με τον Λουκάκου μοιραίο

Δεχόμενη μεγάλη πίεση στο δεύτερο ημίχρονο η Κροατία άντεξε στο σφυροκόπημα του Βελγίου και πήρε το 0-0 και την πρόκριση στους 16. Μοιραίος ο Λουκάκου.

Η Κροατία απέσπασε λευκή ισοπαλία από το Βέλγιο και ειχε ως αποτέλεσμα να πάρει την πρόκριση για τους 16 του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Μοιραίος για τους «διάβολους» ο Λουκάκου που με το που μπήκε στο ματς στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου έχασε απίστευτες ευκαιρίες ειδικά προς το τέλος του αγώνα να δώσει την πρόκριση στην ομάδα του. Kαλύτεροι οι «Βαλκάνιοι» στο πρώτο μέρος , στην επανάληψη οπισθοχώρησαν και αντεξαν στην πίεση με αποτέλεμα να προκριθούν στα νοκ άουτ ματς. Το Νο2 στην Παγκόσμια κατάταξη, οι Βέλγοι θα αποχαιρετήσουν πρόωρα την διοργάνωση , μια ομάδα που πήγε με μεγάλες προσδοκίες και για μεγάλα πράγματα.

Παραλίγο μόλις στο 7ο δευτερόλεπτο του αγώνα οι «Βαλκάνιοι» να σκοράρουν με τον Πέρισιτς που δέχτηκε το βαθύ γέμισμα και έκανε το φαλτσαριστό σουτ με την μπάλα να περνάει μόλις άουτ. Οι Βέλγοι ισορρόπησαν το ματς και σιγά σιγά έβγαιναν μπροστά και στο 11′ έχασαν καλή ευκαιρία με τον Μέρτενς να σεντάρει και τον Καράσκο να κάνει το κοντρόλ και να εκτελεί από την γωνία της μικρής περιοχής με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ. Δυο λεπτά αργότερα οι «διάβολοι» έχασαν ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία όταν ο Ντε Μπρούινε πέρασε στον Μέρτενς που πλάσαρε άουτ. Και έτσι στο 15′ οι Κροάτες κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Κράμαριτς από τον Καράσκο όμως ο πρώτος στο ξεκίνημα της φάσης ήταν οφσάιντ και ετσι πέναλτι δεν υπήρξε. Στην συνέχεια έπεσε ο ρυθμός του παιχνιδιού και οι Κροάτες έχασαν μια καλή ευκαιρία στο 35′ με τον Λιβάγια να κάνει την κεφαλιά από την μικρή περιοχή και την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Στην επανάληψη αυτό που μπήκε δυνατά ήταν το Βέλγιο. Καμία σχέση με το πρώτο ημίχρονο μπαίνοντας αποφασισμένο να πετύχει το γκολ της πρόκρισης και στο 49′ ο Λουκάκου που μόλις μπήκε στο παιχνίδι παραλίγο να σκοράρει με κεφαλιά αλλά ο Λιβάκοβιτς κατάφερε να μαζέψει. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ήταν η σειρά της Κροατίας να απειλήσει με δυνατό σουτ του Κόβασιτς και τον Κουρτουά να διώχνει με υπερένταση. Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους «Βαλκάνιους» στο 54′ με τους Μπρόζοβιτς και Μόντριτς να σουτάρουν και τον Βέλγο τερματοφύλακα να αποκρούει σωτήρια. Το Βέλγιο πήρε τα μέτρα και στο 60′ έφτασε αγκαλιά με το γκολ όταν ο Καράσκο πλάσαρε με τον Λιβάκοβιτς να διώχνει και ο επερχόμενος Λουκάκου πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι. Δυο λεπτά αργότερα η ομάδα του Μαρτίνεθ δυο λεπτά αργότερα έχασε ακόμη μια κλασική ευκαιρία με τον Λουκάκου να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα άουτ σε κενή εστία. Σκηνικό γνώριμο στα τελευταία λεπτά με το Βέλγιο να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 87′ όταν έκανε την προβολή από την μικρή περιοχή και έστειλε την μπάλα άουτ και τρία λεπτά αργότερα πάλι ο επιθετικός της Ίντερ έχασε σίγουρο γκολ όταν από την σέντρα του Τόργκαν Αζάρ αιφνιδιάστηκε και από την μικρή περιοχή με το σώμα έστειλε την μπάλα στα χέρια του Λιβάκοβιτς.

Κροατία (Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς – Γιουράνοβιτς, Λόβρεν, Γκβάρντιολ, Σόσα – Μόντριτς, Μπρόζοβιτς, Κόβατσιτς(91′ Μάγιερ) – Κράμαριτς(64′ Πάσαλιτς), Πέρισιτς, Λιβάγια(64′ Πέτκοβιτς).

Βέλγιο (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά – Ντεντόνκερ(72′ Τίλεμανς), Αλντερβάιρελντ, Βερτόνχεν – Μενιέ(87′ Ε.Αζάρ), Ντε Μπρόινε, Βίτσελ, Καστάνιε – Τροσάρ(58′ Τ.Αζάρ), Καράσκο(72′ Ντοκού) – Μέρτενς(46′ Λουκάκου).