overfm.gr | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | Σόλσκιερ – «Δεν ευθύνονται οι παίκτες για τον αποκλεισμό»

Ψύχραιμη ήταν η αντιμετώπιση του αποκλεισμού της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ από την Γουέστ Χαμ, στο πλαίσιο του Λίγκ Καπ Αγγλίας.

Την περασμένη Κυριακή η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έφυγε νικήτρια από το Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου, στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής. Τζέσε Λίνγκαρντ και Νταβίντ Ντε Χέα ήταν αυτοί που κράτησαν όρθιους τους «Κόκκινους Διαβόλους».

Το βράδυ της Τετάρτης ήταν η σειρά της Γουέστ Χαμ να χαμογελάσει διότι επικράτησε 1-0 στο Όλντ Τράφορντ και προκρίθηκε στην φάση των 16 του Λίγκ Καπ. Όλα αυτά χάρη στο γκολ του Μάνουελ Λαντσίνι στο 8ο λεπτό.

Παρότι η Γιουνάιτεντ αποκλείστηκε, ο προπονητής της Όλε Γκουνάρ Σόλσκιερ δεν έχει παράπονο από τους παίκτες του. Είχαν 27 τελικές προσπάθειες και αναφέρθηκε σε πέναλτι το οποίο θα καταλογιστεί. Έτσι θα μπορούσε το παιχνίδι να πάει στην διαδικασία των πέναλτι.

Οι δηλώσεις του Όλε Γκουνάρ Σόλσκιερ

«Δεν μπήκαμε δυνατά, πέτυχαν ένα γκολ και έπειτα παίξαμε καλά για μεγάλα διαστήματα αλλά δεν τα καταφέραμε. Όταν έχεις 27 τελικές προσπάθειες, αυτό σημαίνει πως τα παιδιά τα έδωσαν όλα.

Χτίσαμε πίεση, μπήκε στο ματς ο Μέισον Γκρίνγουντ και είχε μία μεγάλη ευκαιρία αλλά μερικές φορές η πίεση δεν αποφέρεί καρπούς.

Ήταν πολύ θετικός στο διάστημα που έπαιξε όμως δεν προλάβαμε να σκοράρουμε. Μάλιστα τελευταία 6-7 λεπτά άνοιξε το ματς και θα μπορούσαν και οι αντίπαλοί μας να πετύχουν και άλλο γκολ”, τόνισε ο Νορβηγός προπονητής, και συμπλήρωσε:

“Δεν θα ήθελα να επεκταθώ περισσότερο αλλά υπήρχε πέναλτι πάνω στον Λίνγκαρντ. Η σεζόν είναι μεγάλη, κάναμε μία πολύ μεγάλη προσπάθεια, δεν μπορώ να κατηγορήσω τα παιδιά για κάτι, υπάρχουν άλλωστε μεγάλα ματς που μας περιμένουν.

Είμαστε εκτός Carabao Cup και αυτό δεν είναι ωραίο αλλά πλέον επικεντρωνόμαστε στο ματς του Σαββάτου»