overfm.gr | Conference League | Σλόβαν Μπρατισλάβας – ΠΑΟΚ 0-0: Και παράταση αγωνίας

Το αποτέλεσμα αυτό κρατάει «ζωντανό» το «δικέφαλο», που θα μπορούσε να είχε πάρει κάτι καλύτερο από το παιχνίδι

Στον αγώνα που διεξαχθεί στο  στάδιο Τεχέλνε Πολτης Μπρατισλάβας, χωρίς παρουσία φιλάθλων καθώς στην Σλοβακία υπάρχει καθολικό λοκντάουν, λόγω της έξαρσης κρουσμάτων κορονοϊού, ο ΠΑΟΚ έμεινε στο 0-0 με τη Σλόβαν Μπρατισλάβας και σε συνδυασμό με την άνετη νίκη της Κοπεγχάγης, με 4-0 επί της Λίνκολν, στο Γιβραλτάρ, στον άλλο σημερινό αγώνα του Ομίλου, όλα θα κριθούν στην τελευταία αγωνιστική, στις 9 Δεκεμβρίου, για τη συνέχεια του στη διοργάνωση.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Θα μπορούσε να είναι ο Μπίσεσβαρ ή ο Σφιντέρσκι, αλλά έτσι όπως πήγε ο αγώνας στην Μπρατισλάβα ο Πασχαλάκης ήταν αυτός που κράτησε το «0» στην εστία του και τις ελπίδες του ΠΑΟΚ «ζωντανές»

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η κεφαλιά του Γκριν στο 60΄που μπλόκαρε ο Πασχαλάκης, αλλά και του Κάσια στο 88’ στο πλασέ του Μιτρίτσα.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Στην αρχή του παιχνιδιού ο Λουτσέσκου  τοποθέτησε τον Μπίσεσβαρ αριστερά και έδωσε τα…ηνία στον Ομάρ Ελ Καντουρί και ήταν αρκετά επιθετικός ο ΠΑΟΚ. Στο Β’ ημίχρονο, οι αλλαγές προσώπων έγιναν σε μια προσπάθεια από τον Ρουμάνο να βγει καλύτερα η ομάδα του στην επίθεση. Προχώρησε σε διπλή αλλαγή με τους Σφιντέρσκι και Μουργκ, στη θέση των Άκπομ και Ελ Καντουρί στην προσπάθεια να δώσει περισσότερη ώθηση στην ομάδα του, αλλά το αποτέλεσμα δεν τον  δικαίωσε.

Η…ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ: Ένα… ήσυχο παιχνίδι χωρίς πολλά σκληρά φάουλ, ο Ολλανδός Χίγκλερ δεν έδειξε ούτε μια κίτρινη κάρτα και γενικά δεν δυσκολεύθηκε ιδιαίτερα.

Η ανάλυση του αγώνα

Σ’ ένα όχι καλό αγωνιστικό χώρο στο 6′ ο ΠΑΟΚ δημιούργησε φάση για γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κούρτιτς, αλλά ο Τσόβαν έδιωξε με τις γροθιές σε κόρνερ σε ένα σημείο του αγώνα, που ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά και με διάθεση να πιέσει ψηλά και να απειλήσει. Στο 8′ η πρώτη τελική για τη Σλόβαν ήρθε με τον Βάις, τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού, που έκανε το σουτ, αλλά ο Πασχαλάκης μπλόκαρε με άνεση. Στο 12΄ένα μακρινό σουτ του Σίντκλεϊ πέρασε έξω. Στα πρώτα 15 λεπτά, οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν να βρουν τον τρόπο να μπουν στην περιοχή της Σλόβαν, χωρίς  όμως να το καταφέρνουν. Ο ρυθμός έπεσε μετά το 20άλεπτο, αλλά στο 25′ Μπίσεσβαρ προσπάθησε, αλλά έπιασε ένα κακό σουτ έξω από την περιοχή και ο  Τσόβαν μπλόκαρε με άνεση. Στο 29’και πάλι ο Μπίσεσβαρ προσπάθησε να απειλήσει μέσα από την περιοχή, αλλά μετά από κόντρα η μπάλα βγήκε κόρνερ. Στο 31΄πρώτη, τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Σίντκλεϊ, μετά τον συνδυασμό με τον Άκπομ, έκανε το γύρισμα στον αμαρκάριστο Μπίσεσβαρ, που έκανε το σουτ ανενόχλητος, από εξαιρετική θέση και έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

Στο

Στο 43′ η Σλόβαν…απάντησε με μοναδική ευκαιρία σε προσπάθεια του Γιούρι Μεντβέντεφ από δεξιά, έκανε το διαγώνιο σουτ και έστειλε την μπάλα λίγο άουτ, από το δεξί δοκάρι του Πασχαλάκη.

Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, σε κόρνερ του ΠΑΟΚ ο Ζίβκοβιτς έκανε μια εκπληκτική ενέργεια, αλλά χωρίς να φέρει κάτι καλό.

Βάις και Κούρτιτς αντάλλαξαν κάποια…γαλλικά με τη λήξη του Α΄ημιχρόνου, αλλά δεν δόθηκε συνέχεια. Οι δύο ομάδες πήγαν με το «0» στα αποδυτήρια και από μια «κλασική» ευκαιρία για γκολ.

Σλόβαν Μπρατισλάβας – ΠΑΟΚ: Ήθελε αλλά δεν μπόρεσε

Στο Β’ ημίχρονο ο ΠΑΟΚ άρχισε με αναγκαστική αλλαγή με τον Μιχάι να παίρνει τη θέση του Κρέσπο, γιατί ο Ισπανός είχε ενοχλήσεις στον οπίσθιο μηριαίο. Στο 47′ ο Βαρέλα βρήκε εξαιρετικά τον Τέιλορ, που έκανε τη σέντρα με τους Σλοβάκους να διώχνουν την τελευταία στιγμή. Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος, απ’ ότι στο πρώτο. Στο 51′ ο Ζίβκοβιτς κατέβασε ωραία την μπάλα, αλλά η σέντρα του δεν βρήκε κάποιον συμπαίκτη του, με τους γηπεδούχους να διώχνουν. Η πρώτη καλή ευκαιρία του Β’ ημιχρόνου ήρθε για τη Σλόβαν, στο 57′ με τον Ούτσε έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ σε μια φάση, που ο Πασχαλάκης έδειξε να ελέγχει. Η Σλόβαν πίεσε με τη σειρά της και στο 60′ είχε ακόμη μια καλή στιγμή με τον Γκριν, που έκανε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά μπλόκαρε ο Πασχαλάκης.

Οι Σλοβάκοι ισορρόπησαν το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να δημιουργήσει τη μεγάλη ευκαιρία λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα. Δεκαπέντε λεπτά χωρίς τις καθυστερήσεις και το παιχνίδι παρέμενε στο 0-0.

Στο 78′ ο ΠΑΟΚ είχε μεγάλη χαμένη ευκαιρία με τον Σφιντέρσκι, που προτίμησε να κάνει μόνος του την προσπάθεια και έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ θα μπορούσε να πασάρει στον Ζίβκοβιτς. Στο 82′ και πάλι ο Πολωνός είχε την ευκαιρία να πετύχει γκολ. Βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, επιχείρησε με τη μια το σουτ και έστειλε την μπάλα λίγο έξω, από το αριστερό δοκάρι. Στο 86′ ο Μιτρίτσα που μπήκε ως αλλαγή, στη θέση του Μπίσεσβαρ, και ένα λεπτό αργότερα, έκανε φοβερή προσπάθεια, αλλά μόλις έφτασε κοντά στην περιοχή δεν μπόρεσε να κάνει το κάτι παραπάνω.  Στο 89′ ακόμη μια τεράστια ευκαιρία για τους Θεσσαλονικείς, που έκρυψαν την μπάλα, ο Μουργκ γύρισε στον Μιτρίτσα και ο Κάσια έκοψε ακριβώς τη στιγμή που ο Ρουμάνος ήταν έτοιμος να κάνει το 1-0. Στα τρία λεπτά των καθυστερήσεων η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω, χωρίς κάποιος να μπορεί να τη σπρώξει στα δίχτυα.

Σλόβαν Μπρατισλάβας – ΠΑΟΚ 0-0