overfm.gr | Champions League | «Σκόρπισε» την Σαχτάρ η Γκλάντμπαχ

Σε μία παράσταση για έναν ρόλο, η Γκλάντμπαχ πέρασε με το επιβλητικό 6-0 από την έδρα της Σαχτάρ Ντόνετσκ, με τους Ουκρανούς να μένουν μακριά από το καλό τους πρόσωπο.

Σε μία παράσταση για έναν ρόλο, η Γκλάντμπαχ πέρασε με το επιβλητικό 6-0 από την έδρα της Σαχτάρ Ντόνετσκ, με τους Ουκρανούς να μένουν μακριά από τον καλό τους εαυτό.

Σε πραγματικό εφιάλτη εξελίχθηκε ο αγώνας απέναντι στην Γκλάντμπαχ για την Σαχτάρ, η οποία βρέθηκε να χάνει με 4-0 (!) από το ημίχρονο. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 8’ ο Αλεσάν Πλέα, ενώ στο 17’ ο Βαλερί Μποντάρ με αυτογκόλ διπλασίασε το προβάδισμα των φιλοξενούμενων. Στο 26’ ήταν ο Πλέα που με το δεύτερο προσωπικό το γκολ έκανε το 3-0 για τους Γερμανούς, με τον Μπενεσμπαϊνι να κάνει το 4-0 στο 44’ και τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με ένα τεράστιο προβάδισμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κάστρο με 3 αλλαγές να φρεσκάρει την εικόνα της ομάδας του, χωρίς ωστόσο να μπορεί να περάσει από την αμυντική γραμμή των Γερμανών. Αντίθετα η Γκλάντμπαχ συνέχισε με τους ίδιους ρυθμούς, με τον Λαρς Στιντλ να είναι αυτός που έκανε στο 65’ το 5-0. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Πλέα στο 79’, πετυχαίνοντας ένα χατ- τρικ.

Με αυτή τη νίκη η Γκλάντμπαχ ανεβαίνει με 5 βαθμούς στην κορυφή του ομίλου, ενώ η Σαχτάρ η οποία άφησε πίσω τις καλές εμφανίσεις με Ρεάλ Μαδρίτης και Ίντερ, υποχωρεί στην δεύτερη θέση με 4 βαθμούς και περιμένει τους αγώνες των Ίντερ και Ρεάλ.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Σαχτάρ Ντόνετσκ (Λουίς Κάστρο): Τρούμπιν, Κοτσολάβα, Ντοντό, Μπόνταρ, Κορνιένκο, Μάρλος (Κοβαλένκο 46’), Τάισον (Ζούνιορ Μοράες 46’), Σόλομον, Μαϊκόν (Στεπανένκο 69’), Μάρκος Αντόνιο (Άλαν 46’), Τετέ

Γκλάντμπαχ (Μάρκο Ρόζε): Ζόμερ, Γκίντερ, Ελέντι (Γιάντσκε 82’), Λάινερ (Λανγκ 82’), Μπενσεμπαϊνί, Στιντλ (Βολφ 69’), Κράμερ, Χόφμαν (Λαζάρο 75’), Νόιχαουζ, Πλεά (Τραορέ 82’), Τιράμ.