overfm.gr | Premier League | Σίτι….εξπρές για τους 16 του Κυπέλλου Αγγλίας

Χάρη σε γκολ του Ακέ η Μάντσεστερ Σίτι ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι με την Άρσεναλ στο «Έτιχαντ» και επιβλήθηκε με 1-0 παίρνοντας την πρόκριση για τους 16 του Κυπέλλου Αγγλίας.

Ένα γκολ του Ακέ ήταν αρκετό για να δώσει την πρόκριση στην Μάντσεστερ Σίτι στην φάση των 16 του Κυπελλου Αγγλίας επικρατώντας με 1-0 στο «Έτιχαντ» της Άρσεναλ.

Λίγα πράγματα είδαμε στο πρώτο μέρος και ελάχιστες καλές στιγμές. Στο 33’ ήταν η καλύτερη και ανήκε στους «κανονιέρηδες» που απείλησαν με τον Ενκέτια. Στην επανάληψη το ντέρμπι άνοιξε και στο 61′ οι «πολίτες» είχαν δοκάρι σε δυνατό σουτ του Αλβάρες. Τρία λεπτά αργότερα άνοιξαν το σκορ με το πλασέ του Ακέ. Στο 67′ οι «Λονδρέζοι» άγγιξαν την ισοφάριση με τον Ενκέτια και στην συνέχεια τα έπαιξαν όλα για όλα όμως το 1-0 έμεινε μέχρι το φινάλε και η Σίτι πέρασε στην επόμενη φάση.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Ορτέγκα, Στόουνς (45’+5 Λαπόρτ), Ακάντζι, Ακε, Λιούις (58’ Άλβαρεζ), Ρόδρι, Γκιντογκάν, Ντε Μπρόινε (75’ Μπερνάρντο Σίλβα), Γκρίλις, Μαχρέζ (58’ Γουόκερ), Χάλαντ.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Τέρνερ,  Χόλτινγκ (46’ Σαλιμπά), Γκάμπιελ, Τομιγιάσου, Τίρνεϊ (66’ Ζιντσένκο), Πάρτεϊ (46’ Λοκόνγκα), Τζάκα, Βιέϊρα, Τροσάρ (66’ Μαρτινέλι), Ενκέτια, Σάκα (74’ Έντεγκαρντ).