overfm.gr | Βόλεϊ | Σίφουνας ο Ολυμπιακός συνέτριψε την Μπούργκος και βλέπει οκτάδα

Επίδειξη ισχύος έκανε ο Ολυμπιακός που συνέτριψε με 3-0 την Μπούργκος και ειναι μια ανάσα από την πρόκριση στα προημιτελικά του Challenge Cup.

Καλύτερος σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα ήταν ο Ολυμπιακός που επιβλήθηκε με το εμφατικό 3-0 της Μπούργκας στο «Μελίνα Μερκούρη» με αποτέλεσμα να βρίσκεται μια ανάσα από την πρόκριση του στα προημιτελικά του Challenge Cup. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο και πάνε στην ρεβάνς της Βουλγαρίας με ανεβασμένη ψυχολογία στις 13/12 και χρειάζονται δυο σετ για να πάρουν το εισιτήριο για τους 8.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν φουριόζοι και με το «καλησπέρα» κατάφεραν να πάρουν μία σημαντική διαφορά (8-2). Ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμά του, φτάνοντας αρχικά στο 12-5 και στη συνέχεια στο 19-12. Οι Βούλγαροι μείωσαν σε 22-19 αλλά οι γηπεδούχοι με τρεις σερί πόντους έκαναν το 25-19 και το 1-0 στα σετ.

Ίδια εκκίνηση για τους Πειραιώτες και στο δεύτερο σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν εύκολα στο 8-4 και στο 12-6. Εκεί, η βουλγαρική ομάδα «ξύπνησε» και με ένα σερί μείωσε στον έναν πόντο (13-12).  Ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι τα ηνία και προηγήθηκε με 18-14 και οι Βούλγαροι αντεπιτέθηκαν και ισοφάρισαν σε 20-20. Ο Τζουλιάνι πήρε τάιμ άουτ εκείνη την στιγμή και έπιασε τόπο καθώς με σερί πόντους του Ιντάλγκο έγινε το σκορ 25-22 και 2-0 στα σετ.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παίρνουν εναλλάξ από ένα πόντο (3-3), ωστόσο με τον Στερν να βγαίνει μπροστά, ο Ολυμπιακός έφτασε εύκολα στο 7-4. Οι Πειραιώτες με συνοπτικές διαδικασίες διεύρυναν το προβάδισμά τους σε 10-6 και μετέπειτα σε 14-8. Η διαφορά έφτασε και στους 7 (20-13) και (22-15) και εν τέλη έφτασαν στην νίκη παίρνοντας το τρίτο σετ με 25-18.