overfm.gr | Πόλο | Σίφουνας ο Ολυμπιακός στην Τιφλίδα

Ένας εντυπωσιακός Ολυμπιακός πέρασε αέρα από την Τιφλίδα επικρατώντας της τοπικής Ντιναμό με 21-9 για την δεύτερη αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ.

Εύκολο μεσημέρι πέρασε ο Ολυμπιακός στην Τιφλίδα συντρίβοντας την Ντιναμό με 21-9 για την δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Φουντούλης ήταν πρώτος σκόρερ για τους νικητές με 7 γκολ.

Με κεκτημένη ταχύτητα από την μεγάλη νίκη επί της Προ Ρέκο στο προηγούμενο παιχνίδι της διοργάνωσης οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν φουριόζοι και προηγήθηκαν με 5-1. Οι Γεωργιανοί μείωσαν σε 5-2 με τον Σάριτς ενώ οι φιλοξενούμενοι με σερί 4-0 προηγήθηκαν με 9-2. Ο Βάμος έκανε το 10-3 λίγο πριν το ημίχρονο, ενώ με την έναρξη του δεύτερου μέρους έκανε και το 11-3.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 11-4 με τους πρωταθλητές Ελλάδας με τρία σερί γκολ προηγήθηκαν με 14-4. Για πρώτη φορά στο ματς, οι γηπεδούχοι πέτυχαν δύο διαδοχικά τέρματα (14-6), αλλά και πάλι οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με τέσσερα γκολ ως το τέλος του τρίτου οκταλέπτου (6-18).

Στην τέταρτη περίοδο οι πρωταθλητές Γεωργίας σκόραραν δυο σερί γκολ, με τους «Πειραιώτες» να απαντάνε άμεσα για το 20-8. Ο Μουρίκης έκανε το 21-8 δύο λεπτά πριν το τέλος, ενώ ο Μακγρακβελίτζε στην εκπνοή διαμόρφωσε το τελικό 21-9.

Τα οκτάλεπτα: 2-6, 1-4, 3-8, 3-3