overfm.gr | La Liga | Σεβίλλη – Χετάφε 3-0: «Καθάρισαν» στο δεύτερο ημίχρονο οι Σεβιγιάνοι [vid]

Σεβίλλη – Χετάφε: Οι Ανδαλουσιάνοι κέρδισαν με σχετική άνεση τους Μαδριλένους.

Με νίκη προχώρησε στο ισπανικό πρωτάθλημα η Σεβίλλη. Στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της La Liga, οι Σεβιγιάνοι επικράτησαν με 3-0 της Χετάφε στο «Σάντσεθ Πιχθουάν» και συνεχίζουν να αποδεικνύουν πως είναι φαβορί για την πρώτη τετράδα.

Οι Ανδαλουσιάνοι δυσκολεύτηκαν για ένα ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο σκόραραν τρεις φορές και πήραν τη νίκη. Η Σεβίλλη εκμεταλλεύτηκε την αποβολή του Ντακονάμ στο 54’ με απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Οκάμπος και «καθάρισε» το ματς.

Ο Ελ Χαντάντι άνοιξε το σκορ στο 67’, ο Πάπου Γκόμες στο 87’ σκόραρε το πρώτο του γκολ με τη Σεβίλλη μετά τη μεταγραφή του από την Αταλάντα και ο πρώτος σκόρερ της ομάδας, Εν Νεσίρι έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα» στο 89’.

Με τη νίκη αυτή η Σεβίλλη ανέβηκε στους 42 βαθμούς σε 21 ματς και είναι Τρίτη, ενώ η Χετάφε έμεινε στους 24 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Σεβίλλη (Λοπετέγκι): Μπόνο, Βιδάλ, Κουντέ, Ντιέγκο Κάρλος, Εσκουδέρο(74’ Βάθκεθ), Γκούντελι(46΄Φερνάντο), Τόρες(65’ Ελ Χαντάντι), Χορντάν, Σούσο(75’ Ρεκίκ), Οκάμπος(57’ Γκόμες), Εν Νεσίρι

Χετάφε (Μπορδαλάς): Γιανιέθ, Σουάρεθ, Ντακονάμ, Τσάκλα, Νιόμ, Τιμόρ(80’ Κούτσο), Μακσίμοβιτς, Κουκουρέγια, Κούμπο(59’ Καμπάκο), Μάτα(78’ Άνχελ), Αλενιά