overfm.gr | Champions League | Σερίφ Τιρασπόλ – Ρεάλ Μαδρίτης 0-3: Πήρε εκδίκηση και αγκάλιασε την πρωτιά

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν σε πολύ καλή μέρα και ξεπέρασε το σοκ της Μαδρίτης βάζοντας τρία γκολ στους γηπεδούχους. Σερίφ Τιρασπόλ – Ρεάλ Μαδρίτης 0-3: Πήρε εκδίκηση.

Η Ρεάλ Μαδρίτης εξασφάλισε από σήμερα την προκρισή της στους “16” του Τσάμπιονς Λιγκ και βρίσκεται στην πρώτη θέση του ομίλου της στο +2 από την Ίντερ. Μάλιστα την τελευταία αγωνιστική υποδέχεται τους Ιταλούς και θα έχει την ευκαιρία να πάρει και την πρώτη θέση στον όμιλό της.

Καθάρισε από το πρώτο ημίχρονο η Ρεάλ

Σε αντίθεση με το παιχνίδι της Μαδρίτης, η Ρεάλ απέδειξε από νωρίς ποιο είναι το αφεντικό και φρόντισε να “καθαρίσει” εύκολα τη νίκη. Μάλιστα αυτό το πέτυχε βάζοντας τρία γκολ, έχοντας τρεις διαφορετικούς σκόρερ και με τρία γκολ εκτός περιοχής. Να σημειωθεί ότι ο Αθανασιάδης με τον Κολοβό αγωνίστηκαν βασικοί σε όλη την διάρκεια του αγώνα.

Η Ρεάλ έκανε γρήγορα το 0-1 στο 30ο λεπτό, με τον Αλάμπα να εκτελεί το φάουλ και τη μπάλα να αλλάζει πορεία βρίσκοντας τον Κριστιάνο.

Το πιο ωραίο γκολ για τους φιλοξενούμενους ωστόσο ήταν το δεύτερο, καθώς στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου έγινε μια πολύ ωραία εναλλαγή της μπάλας ανάμεσα στους Ροντρίγκο, Βινίσιους και Κρόος, με τον τελευταίο να σκοράρει με πλασέ από κοντά.

Έπιασε δουλειά ο Μπενζεμά

Η Ρεάλ δεν σταμάτησε και στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς στο 55′ ήρθε η σειρά του Μπενζεμά να πιάσει ένα ωραίο σουτ εκτός περιοχής με το δεξί και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Αθανασιάδη.

Μετά το σημερινό αποτέλεσμα η Ρεάλ είναι η μοναδική ομάδα στην διοργάνωση με 30 προκρίσεις σε ισάριθμες παρουσίες.

ΣΕΡΙΦ: Αθανασιάδη;, Αρμπολέδα, Τραορέ (81′ Κογιοκάρου), Καστανιέδα (60′ Γιανσανέ), Κοστάνζα, Κριστιάνο, Άλντο, Κολοβός (60′ Νικόλοφ), Τιλ, Ντουλάντο, Μπρούνο (59′ Τζουλιέν).

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Καρβαχάλ (65′ Βάθκεθ), Μιλιτάο, Αλάμπα (65′ Νάτσο), Μεντί (61′ Μαρσέλο), Κρόος, Καζεμίρο (85′ Μπλάνκο), Μόντριτς, Βινίσιους, Μπενζεμά, Ροντρίγκο (85′ Ασένσιο).