overfm.gr | Serie A | Serie A – Το Scudetto στη Μίλαν μετά από 11 χρόνια[vids]

Η Μίλαν κατέκτησε και μαθηματικά το πρωτάθλημα Ιταλίας μετά από το μακρινό 2011, κερδίζοντας με 0-3 τη Σασουόλο

Μεγάλες στιγμές ζουν οι οπαδοί της Μίλαν. Οι «ροσσονέρι» επιβλήθηκαν εκτός έδρας της Σασουόλο με 0-, «σφραγίζοντας» έτσι μαθηματικά το πρωτάθλημα. Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι ήταν κυρίαρχη από την αρχή του παιχνιδιού. Χαρακτηριστικό του ματς ήταν ότι στο 36′ λεπτό είχαν μπει όλα τα γκολ του ματς

Την έκλεβε ο Λεάο, την «σέρβιρε» στον Ζιρού…

Ο Ραφαέλ Λεάο είναι από τους «ακρογωνιαίους λίθους» της φετινής Μίλαν. Η εκρηκτικότητα του σε συνδυασμό με την δύναμη και την τεχνική του, έδωσε πολλές λύσεις φέτος στη κόκκινη ομάδα του «Σαν Σίρο».

Έτσι έγινε και στο σημερινό(22/5) ματς με τη Σασουόλο. Και στα δύο γκολ που έβαλε ο Ζιρού, ο Λεάο κλέβει τη μπάλα σε καίριο σημείο και δίνει πάσες που για τον Γάλλο φορ είναι «πάρε-βάλε». Το πρώτο γκολ ο πρώην φορ των Τσέλσι και Άρσεναλ το πέτυχε στο 17′, ενώ το δεύτερο στο 36′. Ο Κεσιέ απλά έβαλε το κερασάκι στη τούρτα, διευρύνοντας το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Να υπενθυμίσουμε πως αυτό ήταν το τελευταίο ματς του Ιβοριανού χαφ με τη φανέλα των milanisti, με πιθανότερο προορισμό να είναι η Μπαρτσελόνα.

Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Oι οπαδοί της Μίλαν είχαν κατακλήσει το «Mapei Stadium», γιορτάζοντας τη κατάκτηση του πολυπόθητου τίτλου μετά από 11 χρόνια.

Αναγνώρισαν οι τιφόζι της Ίντερ τη προσπάθεια όλης της χρονιάς

Λόγω του αποτελέσματος στο «Mapei» δεν είχε, τελικά, ενδιαφέρον η αναμέτρηση της Ίντερ με τη Σαμπντόρια στο «Τζουζέπε Μεάτσα». Οι «νερατζούρι» επικράτησα με 3-0 και έκλεισε τη σεζόν στη δεύτερη θέση της Serie A!

Το κλίμα στο Μιλάνο, πάντως, ήταν και εκεί πανηγυρικό. Οι οπαδοί της Ίντερ φρόντισαν να σχεδιάσουν μια μεγάλη γιορτή για τους ποδοσφαιριστές τους και τον Σιμόνε Ιντζάγκι. Δημιούργησαν ένα ωραίο κορεό σε όλο το γήπεδο. Δεν πήγε άλλωστε και άσχημα η σεζόν για τους «νερατζούρι», αφού σήκωσαν το Σούπερ Καπ Ιταλίας αλλά και το Κύπελλο.

Νεύρα και τρίτη θέση για την Νάπολι

Μπορεί η αναμέτρηση ανάμεσα στην Σπέτσια και την Νάπολι να μην είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, ωστόσο οι οπαδοί των δύο ομάδων είπαν να βρουν κάτι να ασχοληθούν. Στο ενδέκατο λεπτό ξέσπασαν επεισόδια ανάμεσα στους οπαδούς των δύο ομάδων και την αστυνομία. Τελικά μετά από δώδεκα λεπτά συνεχίστηκε κανονικά η αναμέτρηση.

Στα του ματς, Νάπολι έβαλε από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη. Το τελικό σκορ (0-3) διαμορφώθηκε πριν το 35 λεπτό, με το πανέμορφο γκολ του Πολιτάνο και τα τέρματα των Ζιελίνσκι και Ντέμε, μέσα από τη μικρή περιοχή.