overfm.gr | Europa League | Σεντ Γκάλεν – ΑΕΚ 0-1: Ο Ολιβέιρα της χάρισε την πρόκριση

Η ΑΕΚ κατάφερε να περάσει το εμπόδιο της Σεντ Γκάλεν αφού επιβλήθηκε με σκορ 1-0 στην Ελβετία και τσέκαρε το εισιτήριό της για τα play offs του Europa League.

Η Ένωση αν και στο πρώτο ημίχρονο δεν έπεισε με την απόδοσή της και είχε προβλήματα που ευτυχώς δεν της στοίχησαν, κατάφερε στην επανάληψη να πάρει εκείνη τον έλεγχο και τελικά έφυγε με το… φτωχό, αλλά πολύτιμο 1-0 από την έδρα της αντιπάλου της, αφήνοντάς την εκτός Ευρώπης.

Οι παίκτες του Καρέρα στο πρώτο μέρος πήγαν να… αυτοκτονήσουν από δικά τους λάθη, όμως στάθηκαν τυχεροί αφού στα λάθη των Ινσούα και Τσιγκρίνσκι, ο Τσιντώτας που έδιωξε ενστικτωδώς σε λάθος γύρισμα του αμυντικού του και η ανικανότητα του Ντουά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, δεν έδωσαν προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΚ έδειξε να πατάει καλύτερα στα πόδια της, είχε περισσότερη ωριμότητα στο παιχνίδι της και σίγουρα «ενόχλησε» πιο έντονα τους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν καταφέρει να κυριαρχήσουν στο πρώτο ημίχρονο.

Από το 60′ και έπειτα η πίεση της ελληνικής ομάδας έγινε πιο έντονη και αν και δεν έχασε κλασικές ευκαιρίες για το γκολ, πήρε αυτό που ήθελε όταν ο Μουχέιμ ανέτρεψε εντός περιοχής τον Ολιβέιρα.

Ο επιθετικός της «Ένωσης» αστόχησε στην εκτέλεση, όμως κατάφερε να πάρει τη μπάλα μετά την απόκρουση και να σημειώσει το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια θέλησαν να μεταφέρουν το παιχνίδι στην εστία της ΑΕΚ, όμως δεν βρήκαν μια καλή τελική προσπάθεια και μάλιστα αν οι παίκτες του Καρέρα ήταν πιο προσεκτικοί στα τελευταία λεπτά θα μπορούσαν να είχαν σφραγίσει την πρόκριση με ένα δεύτερο γκολ.

Στα play offs η ΑΕΚ θα βρει απέναντί της την Γερμανική Βόλφσμπουργκ σε νοκ άουτ αγώνα στο ΟΑΚΑ.

Οι συνθέσεις:

Σεντ Γκάλεν (Πέτερ Τσάιντλερ): Άτι-Ζίγκι, Μούχαϊμ, Φαζλίγι, Στεργίου, Κράουχι, Κιντιγιά, Γκέρτλερ, Ρουίθ (74′ Γιουάν), Στίλχαρτ (74′ Ριμπέιρο), Ντουά (62′ Καμπέρι), Γκιγεμενό

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Ινσούα, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Βασιλαντωνόπουλος, Σιμόες, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος, Λιβάια (90′ Σάκχοφ), Ανσαριφάρντ (68′ Γκαρσία), Ολιβέιρα