overfm.gr | Super League 1 | Σεφτέ στις νίκες για Αστέρα

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Αστέρας Τρίπολης επικρατώντας με 2-0 του ΟΦΗ στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης».

Την παρθενική του φετινή νίκη πανηγύρισε στο φετινό πρωτάθλημα ο Αστέρας Τρίπολης. Οι «Τριπολιτσιώτες» επιβλήθηκαν με 2-0 του ΟΦΗ στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» και με το τρίποντο αυτό έφτασαν τους 7 βαθμούς σε αντίστοιχα με τους «Κρητικούς» που έμειναν μόλις στους 4 και στην ενδέκατη θέση μαζί με τον ΠΑΣ Γιάννινα. Σε παιχνίδι που ήταν επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων που ήταν καλύτεροι από τους αντιπάλους τους στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και δίκαια έφτασαν στην τελική νίκη.

Δυνατά μπήκαν οι «Ηρακλειώτες» στην αναμέτρηση στα πρώτα λεπτά και έχασαν την πρώτη καλή ευκαιρία όταν ο Διαμαντής βρήκε με κάθετη τον Γκερέρο αλλά ο Παπαδόπουλος έδιωξε σε κόρνερ. Σιγά σιγά ο Αστέρας έπαιρνε τα μέτρα και δημιουργούσε ευκαιρίες. Αφου προειδοποίησε με το δοκάρι του Γκαρντάφσκι στο 17′ δυο λεπτά αργότερα άνοιξε το σκορ. Ο Μπαρτόλο έδωσε στον Τιλίκα και με όμορφο βολέ εκανε το 1-0. Μάλιστα παραλίγο να γίνει και το 2-0 στο 24′ αλλά το σουτ του Γκαρσία πέρασε λιγο πάνω από τα δοκάρια του Στέφενς. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν σχετικά εύκολα το προβάδισμα με τους φιλοξενούμενους να μην απειλούν ιδιαίτερα. Μάλιστα στο 44′ έγινε και το 2-0 με τον Μπαρτόλο να γυρίσει και τον Γκαρντάφσκι να κάνει ιδανικό τελείωμα.

Ίδιο μοτίβο και στην επανάληψη. Πιο ομάδα οι «Αρκάδες» έχοντας την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων , οι «Ηρακλειώτες» σε παθητικό ρόλο. Την μεγάλη ευκαιρία να τριπλασιάσουν τα τέρματα τους την έχασαν στο 59′. Ο Γκαρντάφσκι έκανε την σέντρα, ο Μπαράλες πήρε από κοντά την κεφαλιά αλλά ο Στέφενς απέκρουσε εντυπωσιακά. Ακόμη μια κλασσική ευκαιρία για την ομάδα της Τρίπολης στο 62′ με τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ να νικάει στο τετ α τετ τον Μπαρτόλο. Από εκεί και πέρα ο Αστέρας κατέβασε ρυθμούς και έδωσε την δυνατότητα στην κρητική ομάδα να βγει μπροστά. Μάλιστα στο 81′ παραλίγο να ξαναμπεί στο ματς όταν ο Γκερέρο βρέθηκε σε θέση βολής αλλά ο Παπαδόπουλος τον σταμάτησε.

Αστέρας Τρίπολης (Ηρακλής Μεταξάς): Παπαδόπουλος – Γκαρθία, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Άλβαρες – Ιγκλέσιας(75′ Βαλιέντε), Ντομίνγκεθ(46′ Στάνκο) – Τιλίκα, Μπαρτόλο(75′ Μπερτόλιο, 87′ Ριέρα), Γκαρντάφσκι(65′ Κρέσπι) – Μπαράλες.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Στέφενς – Λάρσον, Διαμαντής, Βούρος, Μπαλογιάννης(73′ Θοράρισον) – Μεγιάδο(46′ Τοράλ), Περέα, Ντιουσέ – Ντίκο(57′ Μπουζούκης), Γκερέρο, Ντουρμισάι(46′ Μπιφουμά).

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.