overfm.gr | Premier League | Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-3: Με οδηγούς τους Ράσφορντ – Μαρσιάλ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ «ίδρωσε» στο τέλος, όμως τα γκολ των Μάρκους Ράσφορντ και Άντονι Μαρσιάλ της έδωσαν τη νίκη με 3-2 επί της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, για την 13η αγωνιστική της Premier League.

Η Σέφιλντ «σόκαρε» στην αρχή του αγώνα την Γιουνάιτεντ, με τον Χέντερσον να πιέζεται από τον Μπερκ και να κάνει λάθος, με τον ΜακΓκόλντρικ να ανοίγει το σκορ στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης. Στο 16’ ο Φλεκ πήρε την μπάλα στην άκρη της μεγάλης περιοχής, με τον Σκωτσέζο να δοκιμάζει το πόδι του και την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Στο 26’ ο Ράσφορντ συνεργάστηκε ωραία με τον Λίντελοφ, με τον διεθνή Άγγλο να κάνει ένα πολύ δυνατό σουτ από την κορυφή της περιοχής, κάνοντας το 1-1 για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Λίγα λεπτά αργότερα ο Μαρσιάλ έκανε την ανατροπή για τους φιλοξενούμενους, πήρε μία πάσα μέσα στην μεγάλη περιοχή και με ωραία τελείωμα εκτέλεσε τον Ράμσντεϊλ για το 2-1.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι δεν έχασε καθόλου χρόνο, με τον Μαρσιάλ να παίρνει μία κεφαλιά στο ύψος του πέναλτι, με την μπάλα να περνά αρκετά μέτρα μακριά από το δεξί δοκάρι. Τελικά ο Γάλλος έγινε από εκτελεστής δημιουργός στο 51’, περνώντας μία κάθετη πάσα στον Ράσφορντ, ο οποίος εκτέλεσε τον Ράμσντεϊλ και με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το 3-1.

Στο 58’ ο Φερνάντες δοκίμασε το πόδι του εκτός περιοχής, όμως η προσπάθεια του πέρασε αρκετά μέτρα εκτός. Ο Γκρίνγουντ προσπάθησε να γράψει το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ στο 67ο λεπτό, έκανε ένα πολύ δυνατό σουτ όμως ο Ράμσντεϊλ τον σταμάτησε. Στην συνέχεια ο Μαρσιάλ έφτασε κοντά στο δεύτερο προσωπικό του τέρμα, όμως δεν μπόρεσε να βάλει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα στο 75’. Η Σέφιλντ απείλησε μετά από ώρα με τον Μουσέ στο 77’, με τον Γάλλο να κάνει ένα δυνατό σουτ στο κέντρο της εστίας και τον Χέντερσον να τον σταματά.

Ο ΜακΓκόλντρικ έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, πηδώντας ψηλότερα από όλους σε ένα κόρνερ στο 87’ και με κεφαλιά έκανε το 2-3, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Μουσέ έφτασε κοντά στο 3-3, με τον Χέντερσον να αντιδρά τελευταία στιγμή και να κρατά το προβάδισμα και το τελικό 3-2 για τους «κόκκινους διαβόλους».

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (Γουάιλντερ): Ράμσντεϊλ, Μπάλντοκ, Μπάσαμ, Ίγκαν, Ρόμπινσον, Στίφενς, Μπέργκε (Γιαγκέλκα 12’, “Μουσέ 63’”), Αμπάντου, Φλεκ, ΜακΓκόλντρικ, Μπερκ (Μπρούστερ 74’)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Σόλσκιερ): Χέντερσον, Γουάν-Μπισάκα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Τέγιες, Μάτιτς, Πογκμπά, Γκρίνγουντ (Μάτα 74’), Φερνάντες (Φαν ντε Μπέεκ 80’), Μαρσιάλ (ΜακΤόμινεϊ 90’), Ράσφορντ