overfm.gr | Serie A | Σασουόλο-SPAL 0-2: Μεγάλη πρόκριση και τώρα Γιουβέντους

Στους “8” κατάφερε να περάσει η SPAL μετά τη σπουδαία νίκη με 2-0 επί της Σασουόλο.

Στα προημιτελικά του Coppa Italia, όπου θα αντιμετωπίσει σε μονό ματς στο Τορίνο την Γιουβέντους, πέρασε το club από την Φεράρα, SPAL, επικρατώντας με 2-0 της Σασουόλο. Μάλιστα, η ομάδα που πέρυσι έπαιζε στην Serie A, είναι η εξαίρεση μιας και στην επόμενη φάση έχουν περάσει όλα τα φαβορί.

Ο Τζούριτζις της Σασουόλο στάθηκε άτυχος στο 23’ καθώς το δυνατό σουτ του στο 23’ βρήκε το εσωτερικό του δοκαριού και στο δεύτερο λεπτό της επανάληψης έγινε ο μοιραίος καθώς έπειτα από δυνατό μαρκάρισμα στον Σερνικόλα, είδε απευθείας κόκκινη. Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν άμεσα οι φιλοξενούμενοι και στο 49’ ύστερα από προσπάθεια του Σεκ από αριστερά, ο Μισιρόλι από κοντά είχε εύκολο έργο να σκοράρει σε βάρος της πρώην ομάδας του (0-1). Πριν καλά-καλά προλάβει να συνέλθει από το όλο σοκ η Σασουόλο δέχθηκε και δεύτερο γκολ, αφού στο 58’ ο Ντίκμαν βρήκε δίχτυα έπειτα από σέντρα του Ντ’ Αλεσάντρο. Το 0-2 παρέμεινε μέχρι το φινάλε καθώς η ομάδα του Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι είχε και δεύτερο δοκάρι στο 65’ με το σουτ του Μούλντουρ μέσα από την περιοχή.