overfm.gr | Basketball Champions League | Σαραγόσα – Καρσίγιακα 79-84: Στον τελικό με «φονιά» Σεκ Χένρι vid]

Η Καρσίγιακα είναι στον τελικό του BCL, αφού έχοντας σε μεγάλο βράδι τον Σεκ Χένρι επικράτησε με 84-79 της Σαραγόσα.

Στον τελικό του Basketball Champions League είναι η Καρσίγιακα, η οποία επικράτησε με 84-79 της Σαραγόσα στον ημιτελικό. Η ομάδα του Σάριτσα είχε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα το προβάδισμα, ήταν εξαιρετική στο τρίποντο (57%) και πιο ψύχραιμη στα τελευταία λεπτά και έφτασε στην νίκη.

Απίστευτη εμφάνιση για τους νικητές από τον Σεκ Χένρι ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 24 πόντους, έχοντας 7/7 (!) τρίποντα. Για τους Ισπανούς ξεχώρισε ο άλλοτε παίκτης του Παναθηναϊκού, Τζέικομπ Γουάιλι, ο οποίος είχε 21 πόντους, με τον Μπρουσίνο να ακολουθεί με 18.

Αρκετά κλειστό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με την Καρσίγιακα να είναι ελαφρώς καλύτερη και να έχει προβάδισμα πέντε πόντων μετά από τρία λεπτά (3-8). Η τουρκική ομάδα όχι μόνο διατήρησε το μαξιλαράκι δύο κατοχών της αλλά κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμα της το οποίο έφτασε μέχρι και τους 14 πόντους (15-29), με το σκορ της περιόδου να είναι 17-29.

Στην δεύτερη περίοδο η εικόνα του αγώνα άλλαξε ολοκληρωτικά με την Σαραγόσα να παίζει εξαιρετική άμυνα και να ροκανίζει διαρκώς την διαφορά. Η Καρσίγιακα έμεινε άποντη για περίπου πέντε λεπτά, με τους Ισπανούς να μειώνουν στους τρεις πόντους με 9-0 σερί (26-29). Στο δεύτερο μισό της περιόδου Χένρι και Τέιλορ βρήκαν ξανά το χέρι τους και με συνεχόμενα τρίποντα πήγαν ξανά την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (31-41), με το σκορ του ημιχρόνου να είναι 33-43.

Η Σαραγόσα έκανε νέα αντεπίθεση στην τρίτη περίοδο και κατάφερε ξανά με αφετηρία την άμυνα της να ροκανίσει την διαφορά. Συγκεκριμένα, στο πρώτο μισό της περιόδου η Καρσίγιακα διατηρούσε το προβάδισμα μεταξύ 6 και 9 πόντων, ωστόσο στην συνέχεια κόλλησε επιθετικά. Έτσι, το 46-53 του 25ου λεπτού, με αιχμή του δόρατος στην επίθεση των Ισπανών τους Μπρουσίνο, Γουάιλι και Χάρις έγινε 54-53, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 60-57.

H Σαραγόσα είχε το μομέντουμ του αγώνα στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά στους 7 πόντους (64-57) με τον Μπιτίμ να μειώνει με σκοτωμένο τρίποντο (64-60). Η Καρσίγιακα συνέχισε να έχει απαντήσεις από την περιφέρεια και δεν άφησε τους Ισπανούς να ξεφύγουν στο σκορ, και κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο μετά από λάθος επαναφορά των Ισπανών (68-67).

Στην συνέχεια το παιχνίδι έγινε πραγματικό ντέρμπι με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια διαρκώς, και τους Τούρκους να παίρνουν αέρα 4 πόντων (72-76), λιγότερα από τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. H Καρσίγιακα κατάφερε να ξεφύγει με 7 πόντους (72-79) με συνεχόμενες βολές, με τον Μπρουσίνο να μειώνει με τρίποντο (75-79) ενάμισι λεπτό πριν το τέλος. Ο Ένις μείωσε στους τρεις για τους Ισπανούς στο τελευταίο λεπτό, ο Γουάιλι έκανε λάθος ενώ είχε την ευκαιρία να μειώσει στον πόντο με τους Τούρκους να παίρνουν την νίκη με το τελικό 84-79.

Τα δεκάλεπτα: 17-29, 33-43, 60-57, 79-84