overfm.gr | Premier League | Σαουθάμπτον – Γουλβς 0-1 – «Απόδραση» με γκολ του Χιμένες για τους «Λύκους»

Η Γουλβς επικράτησε της Σαουθάμπτον με 0-1 και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα. Σκόρερ για τους «Λύκους» ο Χιμένες στο 61′.

Τη δεύτερη νίκη της στη φετινή Premier League πήρε η Γουλβς στην έδρα της Σαουθάμπτον. Οι «Λύκοι» επικράτησαν με 0-1, χάρη σε τέρμα του Ραούλ Χιμένες στο 61ο λεπτό της αναμέτρησης. Μάλιστα, αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Μεξικανού επιθετικού μετά από 365 μέρες, δίνοντας στην ομάδα του Μπρούνο Λάζε το τρίποντο της νίκης.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ζοσέ Σα, καθώς προέβη σε εντυπωσιακές επεμβάσεις. Αξίζει να αναφερθεί ότι ο Πορτογάλος γκολκίπερ έδωσε την ασίστ για το γκολ του Χιμένες.

Οι «Άγιοι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς να καταφέρουν να μετουσιώσουν σε γκολ κάποια από τις ευκαιρίες τους. Η υπεροχή της Σαουθάμπτον συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος του αγώνα. Οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ με τους Ελιουνούσι και Άνταμς.

Τελικά, η Γουλβς ήταν αυτή που κατάφερε να σκοράρει, κόντρα στη ροή του αγώνα, με τον Ραούλ Χιμένες στο 61′. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης και η Γουλβς πήρε μία μεγάλη νίκη.

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: ΜακΚάρθι, Μπεντνάρεκ, Λιβραμέντο, Γουόκερ Πίτερς (74’ Λονγκ), Σαλισού, Οριόλ Ρομέου, Ρέντμοντ (64’ Ντζενεπό), Άρμστρονγκ, Γουόρντ Πράουζ, Άνταμς (64’ Μπρόια), Ελιουνούσι

ΓΟΥΛΒΣ: Σα, Μάρσαλ, Σεμέδο (87’ Χούβερ), Ντεντόνκερ, Κόαντι, Κίλμαν, Μουτίνιο, Σάις, Ποντένσε (71’ Τραορέ), Χουάνγκ (88’ Νέβες), Χιμένες