overfm.gr | Super League 1 | Σάλτσμπουργκ- Ολυμπιακός 3-0: Ήττα και προβληματισμός [vids]

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την πρώτη του ήττα στο πλαίσιο της καλοκαιρινής προετοιμασίας του χάνοντας με 3-0 από την Σάλτσμπουργκ στο πιο δύσκολο έως τώρα φιλικό. Τυχερά τα δύο από τα τρία γκολ των Αυστριακών, δύο δοκάρια για τους Πειραιώτες.

Ο Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε για ακόμα ένα παιχνίδι το 4-3-3 για την ομάδα του Πειραιά, το οποίο απαρτιζόταν από τους Τζολάκη, Ανδρούτσο, Σεμέδο, Σωκράτη, Αποστολόπουλο, Μπουχαλάκη, Καμαρά, Πέπε, Μασούρα, Ραντζέλοβιτς, Ελ Αραμπί. Στο δεύτερο μέρος έγιναν πολλές αλλαγές και ο Προτογάλος τεχνικός έβαλε τους έπαιξε με Κρίστινσον -Λαλά, Καλογερόπουλο, Μάρκοβιτς, Ρέαμπτσιουκ- Τιάγκο Σίλβα, Σαπουντζή, Κουντέ- Τσούμιτς, Βρουσάι, Αλγκασίμ Μπα.

Το παιχνίδι ήταν πολύ ανοιχτό από το ξεκίνημα του με τον ρυθμό να είναι ασυνήθιστα υψηλός για την εποχή, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα και τα αρκετά λάθη και από τις δύο ομάδες, αλλά περισσότερο τον Ολυμπιακό. Η Σάλτσμπουργκ απείλησε με σουτ του Κοϊτά, το οποίο έπιασε ο Τζολάκης, με τους Ερυθρόλευκους να έχουν δύο ευκαιρίες με σουτ των Μασούρα και Σέσκο, για να συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι Πειραιώτες απήλεισαν ξανά με σουτ του Καμαρά δέκα λεπτά αργότερα, με τους Αυστριακούς να σκοράρουν δύο φορές μέσα σε ένα δίλεπτο λίγο μετά το 30′. Και τα δύο γκολ ήταν τυχερά, με το πρώτο να έρχεται μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ και κόντρα η οποία άλλαξε τελείως την πορεία της μπάλας, και το δεύτερο μετά από ωραία συνεργασία των Αυστριακών, με την μπάλα ωστόσο να αλλάζει και πάλι πορεία από παρέμβαση του Μπουχαλάκη.

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και απείλησε με τον Ελ Αραμπί να βλέπει την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι μετά από κεφαλιά του στο 43′, ενώ λίγο αργότερα οι Πειραιώτες απείλησαν και πάλι με κεφαλιά του Σεμέδο, με τον Κον να λέει όχι.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να έχουν τις ευκαιρίες τους και τον Ολυμπιακό να πληρώνει την αναποτελεσματικότητα του. Συγκεκριμένα, οι Πειραιώτες είχαν την ευκαιρία να μειώσουν όταν ο Μασούρας βρέθηκε σε θέση βολής αλλά είδε τον Κεν να μπλοκάρει και πάλι την προσπάθεια του. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 67′ ήρθε το τρίτο γκολ των Αυστριακών όταν μετά από υποδειγματική κόντρα ο Αντεγιέμι νίκησε τον Κρίστινσον γράφοντας το τελικό 3-0.