overfm.gr | Α1 Γυναικών | Σάλας – Έβγαλε την ποιότητά της με το… καλημέρα

Ο Ολυμπιακός πήρε το ζητούμενο στο πρώτο ματς με την Αστερίξ, όμως αυτό που πρέπει να κρατήσει περισσότερο από όλα είναι η εμφάνιση της Σάλας. Γράφει ο Γιώργος Ουσταμανωλάκης.

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού πήρε αυτό που ήθελε στο ματς με την βελγική Αστερίξ. Την καθαρή νίκη (3-1 σετ) και έτσι έκανε πολύ μεγάλο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση των προκριματικών του CEV Champions League. Οι «ερυθρόλευκες» μπορεί να μην μπήκαν καλά στο ματς. Να έχασαν δηλαδή το πρώτο σετ. Ωστόσο ήταν σαφές ότι όσο περνούσε η ώρα, έβρισκαν τα πατήματά τους και ανέβαζαν απόδοση. Με κάποιες παίκτριες, μεταξύ αυτών την Βίλμα Σάλας να κάνει το επίσημο ντεμπούτο της με τα «ερυθρόλευκα».

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι ο Ζιλ Φερέρ Κουτίνιο, επέλεξε για την αρχική εξάδα τις Κόστα, Χριστοδούλου, Γιώτα, Χίπε, Γενιτσαρίδη και Εμμανουηλίδου. Άφησε δηλαδή εκτός του μεγάλο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας, Βίλμα Σάλας. Η Κουβανέζα ακραία, είχε θέμα τραυματισμού το προηγούμενο διάστημα. Το πρόβλημα με το γόνατό της την άφησε εκτός προπονήσεων. Και ακόμα προσπαθεί να βρει ρυθμό.

Κακός στο πρώτο σετ, ανέβαζε ρυθμό όσο περνούσε η ώρα

Στο πρώτο σετ στο οποίο έμεινε εκτός ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός. Η Αστερίξ, πίεζε από τη θέση του σερβίς. Με τις γηπεδούχες να είχαν σαφές πρόβλημα στην υποδοχή. Η Στέλλα Χριστοδούλου στην αρχή δεν βρέθηκε σε καλή μέρα. Με το μπλοκ των Βελγίδων να διαβάζει τις περισσότερες φορές τις επιθετικές προσπάθειες των «ερυθρόλευκων». Είναι χαρακτηριστικό ότι οι γηπεδούχες βρέθηκαν πίσω 8-16. Και 12-20. Και μπόρεσαν και μείωσαν και έχασαν το σετ 21-25. Όμως έδειξαν τις… διαθέσεις τους στο τέλος.

Με Σάλας, άλλαξε η εικόνα

Στα μέσα του πρώτου σετ, ο Κουτίνιο πήρε την απόφαση να αποσύρει την Γενιτσαρίδη και να περάσει το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας την Βίλμα Σάλας. Η Κουβανέζα ακραία, άρχισε να ανεβάζει ρυθμό. Και ξεκίνησε να βγάζει την ποιότητά της στο τάραφλεξ. Τόσο στην υποδοχή όσο και στην επίθεση. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι η Σάλας, ολοκλήρωσε τον αγώνα έχοντας 22 πόντους. Και ήταν φυσικά η πρώτη σκόρερ. Όχι μόνο του Ολυμπιακού. Αλλά και ολόκληρου του ματς. Το πιο χαρακτηριστικό όμως της ποιότητάς της είναι το γεγονός ότι τελείωσε το ματς με 53% στην επίθεση. Και δεν πήρε λίγες μπάλες. Πήρε 40 ολόκληρες προσπάθειες. Πολύ πάνω από τις μισές που είχε ο Ολυμπιακός. Που τελείωσε το ματς συνολικά με 54 επιθέσεις.