overfm.gr | Europa League | Ρότζερ Σμιντ: «Στον Ολυμπιακό πανηγύρισαν το 4-2 λες και πήραν το Europa»

Ρότζερ Σμιντ: Σε δηλώσεις που… θα συζητηθούν αρκετά προχώρησε ο προπονητής της Αϊντχόφεν.

Σημαντική νίκη επί της Αϊντχόφεν με 4-2 πανηγύρισε την περασμένη Πέμπτη (18/2) ο Ολυμπιακός, κάνοντας έτσι ένα μεγάλο βήμα για την πρόκριση στην φάση τω «16» του Europa League. Ο προπονητής των Ολλανδών, Ρότζερ Σμιντ, προέβη σε κάποιες δηλώσεις οι οποίες θα συζητηθούν αρκετά καθώς μεταξύ άλλων σχολίασε πως «Στον Ολυμπιακό γιόρτασαν τη νίκη εναντίον μας σαν να είχαν κατακτήσει το Europa League. Θα δούμε την Πέμπτη…».

Αναλυτικά οι δηώσεις του:

«Αυτή τη στιγμή έχουμε λίγους παίκτες στην καλύτερη φόρμα. «Κάναμε πάρα πολλά λάθη και ο αντίπαλος ήταν πολύ αποτελεσματικός. Το έχουμε ξαναδεί αυτό, για παράδειγμα στα παιχνίδια με Φέγενορντ και Ντεν Χάαγκ. Πρέπει να αμυνόμαστε καλύτερα. Πρόκειται για λεπτομέρειες, αλλά οι λεπτομέρειες είναι πολύ σημαντικές στο ποδόσφαιρο. Πρέπει να δείξω στους παίκτες τα λάθη που μας σκοτώνουν και να καθοδηγήσω την ομάδα σε αυτή τη δύσκολη περίοδο. Πρέπει επίσης να κάνουμε καλύτερες επιλογές στην επίθεση. Παίζοντας με αυτό το πρόγραμμα, με μια νέα ομάδα και με τόσους τραυματισμούς, αυτό είναι δύσκολο.

Κατανοώ, αλλά είμαι εδώ για να φτιάξω κάτι. Δεν θέλω να επαινέσω τον εαυτό μου, αλλά είμαστε ακόμα στο Europa League. Χάσαμε από τονΆγιαξ στο Κύπελλο, από έναν καλό αντίπαλο. Είμαστε επίσης δεύτεροι στο πρωτάθλημα. Αυτό που κάνουμε είναι καλό. Αλλά όχι τέλειο. Και υπάρχει πάντα πίεση.

Στον Ολυμπιακό γιόρτασαν τη νίκη εναντίον μας σαν να είχαν κατακτήσει το Europa League. Θα δούμε την Πέμπτη. Αν καταφέρουμε να πάρουμε ένα γρήγορο προβάδισμα, θα δούμε τι θα συμβεί».

Για τον Τίμο Μπάουγκαρτλ που έκανε το λάθος στο 3-2 είπε:

«Μίλησα με τον Τίμο και φυσικά είναι απογοητευμένος, όπως και εμείς. Κατά τη διάρκεια του αγώνα ήταν ξεκάθαρο ότι έχασε την αυτοπεποίθησή του για λίγο. Δεν τον βολεύει η θέση στα αριστερά, γιατί δεν είναι η αγαπημένη του θέση. Το σημαντικό τώρα για αυτόν είναι να το ξεπεράσει».