overfm.gr | Τένις | Rotterdam Open Ρούμπλεφ – Τσιτσιπάς: Δεν τα κατάφερε ο Στέφανος… [vids]

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν τα κατάφερε και έχασε από τον Αντρέι Ρούμπλεφ  με 2-0 σετ (6-3, 7-6) για τους «8» του Rotterdam Open.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν τα κατάφερε και έχασε από τον Αντρέι Ρούμπλεφ με 2-0 σετ (6-3, 7-6) για τους «4» του Rotterdam Open. Ο Στέφανος φάνηκε επηρεασμένος από την αυξημένη κόπωση των προηγούμενων αγώνων του στην εβδομάδα και γνώρισε την ήττα, μένοντας εκτός τελικού στο 500άρι του Ρότερνταμ.

Ο 23χρονος Ρώσος, ήταν πιο έτοιμος και αποτελεσματικός από τον αντίπαλό του, ύστερα από 1 ώρα και 38 λεπτά αγώνα, στο σπουδαίο ημιτελικό της διοργάνωσης, ανάμεσα σε δύο από τους πλέον ανερχόμενους τενίστες στον κόσμο.

Έτσι, ο Ρούμπλεφ ισοφάρισε το τρίτο καλύτερο ρεκόρ στην ιστορία των ATP 500 διοργανώσεων, με 19 σερί νίκες πίσω από τον Ρότζερ Φέντερερ (28) και τον Άντι Μάρει (21), πιάνοντας τον Ράφαελ Ναδάλ που έχει επίσης 19 συνεχόμενες νίκες σε τουρνουά αυτής της κατηγορίας.