overfm.gr | Euro 2021 | Ρωσία-Δανία 1-4: Εκτέλεσε την τραγική Ρωσία και πέρασε στους «16»

Η Δανία έγινε η μοναδική ομάδα που περνάει στην φάση των «16» με 3 βαθμούς, μετά την εκπληκτική νίκη με 4-1 κόντρα στην Ρωσία, η οποία ήταν σαν να μην μπήκε ποτέ στον αγωνιστικό χώρο. Στην τελευταία θέση του ομίλου η Εθνική Ρωσίας

Μετά από μια εκπληκτική εμφάνιση των Δανών κόντρα στην Ρωσία για την 3η και τελευταία αγωνιστική του 2ου ομίλου, μπόρεσε να πάρει την πρόκριση και να είναι η μοναδική ομάδα μέχρι στιγμής που καταφέρνει να περάσει με 3 βαθμούς ως 2η στον όμιλο.

Αν και στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι δεν είχε και πολύ καλό ρυθμό, με τους Δανούς να μπαίνουν πιο παθιασμένοι για να πάρουν την νίκη, ωστόσο δυσκολεύτηκαν από τους Ρώσους, που είχαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Γκολοβίν στο 18ο λεπτό της συνάντησης.

Στον 29′ ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Δανία, με τον Χόιμπιερ να παίρνει ένα σουτ, αλλά να καταλήγει άουτ. Στο 38′ ήρθε η ώρα να ανοίξει το σκορ η Δανία, με τον Ντάμσγκααρντ να παίρνει ένα εντυπωσιακό σουτ έξω από την περιοχή, χωρίς να αφήσει περιθώρια στο Σαφόνοβ να αντιδράσει.

Στο δεύτερο ημίχρονο, τα πρώτα λεπτά δεν είχαν κάποια φάση σημαντική, ωστόσο από το 59′ και μετά έγινε η αρχή, για την γιορτή των Δανών. Εκεί που ο Ζόμπνιν έκανε ένα τραγικό λάθος γυρνώντας την μπάλα στον Σαφόνοβ, ωστόσο πριν φτάσει η μπάλα στον Ρώσο γκολκίπερ ο Πόουλσεν έκλεψε την μπάλα για να κάνει το 2-0.

Δέκα λεπτά αργότερα, η Ρωσία κέρδισε ένα πέναλτι με τον Τζιούμπα να ευστοχεί και να γράφει ιστορία, φτάνοντας τα 30 γκολ με την Εθνική Ρωσίας. Με αυτό το γκολ, φάνηκε πως η Ρωσία αρχίζει να μπαίνει ξανά στο παιχνίδι, με την Δανία να έχει τελικά την τελευταία κουβέντα στον αγώνα.

Αρχικά, ήρθε η φάση του Κρίστενσεν με τον Δανό ποδοσφαιριστή να πιάνει ένα πολύ όμορφο σουτ, μετά από μια σειρά επεμβάσεων από τον Ματβέι Σαφόνοφ, για να γράψει το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ για το 3-1. Ενώ , ο Μέλε έγραψε το τελικό 4-1, σφραγίζοντας τη νίκη-πρόκριση της ομάδας του. Ο Μέλε έγραψε το τελικό 4-1, σφραγίζοντας τη νίκη-πρόκριση της ομάδας του.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Ρωσία (Στ. Τσερτσέσοβ): Σαφόνοβ – Ντιβέεβ, Τζίκια, Κουντριάσοβ (67’ Κουζιάεβ) – Φερνάντες, Οζντόεβ (61’ Ζεμαλετντίνοβ), Ζόμπνιν, Κουζιάεβ (67’ Μούκιν) – Μίραντσουκ (61’ Σομπόλεβ), Γκολόβιν – Τζιούμπα.

Στον πάγκο: Σούνιν, Ντιούπιν, Σεμένοβ, Τσερίσεβ, Μπαρίνοβ, Ζαμπολότνι, Ιόνοβ, Εβγκένιεβ.

Δανία (Κ. Χιούλμαντ): Σμάιχελ – Κρίστενσεν, Κγιάερ, Βέστεργκααρντ – Βας (61’ Στράιγκερ), Χόιμπιεργκ, Ντιλέινι (85’ Γιένσεν), Μέλε – Μπρέιτγουεϊτ (85’ Κορνέλιους), Πόουλσεν (61’ Ντόλμπεργκ), Ντάμσγκααρντ (72’ Νέργκααρντ).

Στον πάγκο: Λεσλ, Ρόνοου, Άντερσεν, Σκοβ, Όλσεν, Γιόργκενσεν, Βιντ.

Διαιτητής: Κλεμέν Τουρπάν (Γαλλία)
Βοηθοί: Νικολά Ντανός, Σιρίλ Γκρινγκόρ (Γαλλία)
4ος: Σάντρο Σάρερ (Ελβετία)
VAR: Φρανσουά Λετεσιέ (Γαλλία)