overfm.gr | Europa League | Ρίο Άβε 2-2 Μίλαν: Μετά κόπων και βασάνων η Μίλαν στα πέναλτι

Εντυπωσιακό παιχνίδι στην Πορτογαλία με την Μίλαν να παίρνει το τελευταίο εισιτήριο για τους ομίλους του Europa League.

Ένας φοβερός αγώνας εκτύλιχθηκε απόψε στην Πορτογαλία μεταξύ της Ρίο Άβε και της Μίλαν, με νικητές τους Ιταλούς έπειτα από 12(!) πέναλτι . Οι “ροσονέρι” προηγήθηκαν με τον Σελεμέρκερς στο 51′ και κάπου εκεί έδειχναν να ελέγχουν τον αγώνα και την πρόκριση.

Ωστόσο, στο 72΄ο Γεράλδες έγραψε το 1-1 για τους γηπεδούχους με την Μίλαν να μην καταφέρνει να βρει γκολ πρόκρισης πριν τα 90′. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση με την Ρίο Άβε να παίρνει “κεφάλι” στο σκορ από το 1ο κιόλας λεπτό με τον Γκέλσον.

Εκεί που έδειχναν πώς όλα έχουν τελειώσει, ο διαιτητής της αναμέτρησης, Μανθάνο, έδειξε την “άσπρη βούλα” υπέρ της Μίλαν σε παράβαση του Μπορέβκοβιτς. Ο Τσαλχάνογλου, στο τελευταίο λεπτό της παράτασης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και το παιχνίδι στα πέναλτι.

Εκεί, όλοι οι εκτελεστές ήταν εύστοχοι στα 5 πρώτα χτυπήματα. H διαδικασία συνεχίστηκε εύστοχα μέχρι το 8ο πέναλτι, με τις δύο ομάδες να αστοχούν αμφότερες με Κολόμπο αρχικά η Μίλαν και στη συνέχεια με Μόντε η Ρίο Άβε. Η διαδικασία δεν… έλεγε να τελειώσει με τις δύο ομάδες να αστοχούν σε άλλα 2 πέναλτι η καθεμία, μέχρι ο Αντερλάν της Ρίο να χάσει το 12ο πέναλτι της ομάδας του, στέλνοντας τη Μίλαν στους ομίλους του Europa League.