overfm.gr | Ligue 1 | Ρεν – Παρί Σεν Ζερμέν 1-1: Η Παρί λέει… αντίο και στο πρωτάθλημα [vid]

Ρεν – Παρί Σεν Ζερμέν 1-1: Στο -3 από την πρωτοπόρο Λιλ έμειναν οι Παριζιάνοι που πλέον δεν αισθάνονται… ήσυχοι ούτε και για τη δεύτερη θέση.

Λίγες ημέρες μετά τον αποκλεισμό από την Μάντσεστερ Σίτι και το… αντίο από το Champions League, η Παρί είναι έτοιμη να «αποχαιρετήσει» έναν ακόμα στόχο της. Διότι η ισοπαλία 1-1 στην έδρα της Ρεν μπορεί και να αποδειχθεί καταστροφική για τη συνέχεια. Δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε, οι πρωταθλητές Γαλλίας είναι στο -3 από την πρωτοπόρο Λιλ που κρατά την τύχη στα χέρια της, όσον αφορά στην κατάκτηση του τίτλου.

Και να ήταν μόνο αυτό! Πλέον η Παρί είναι στο +2 από την τρίτη Μονακό και στο +3 από την τέταρτη Λιόν. Με τις δύο πρώτες ομάδες της τελικής κατάταξης να παίρνουν απευθείας εισιτήριο για τους ομίλους του Champions League, την ώρα που η 3η θέση οδηγεί στα προκριματικά και η 4η στους ομίλους του Europa League. Συνεπώς δεν υπάρχει πια περιθώρια για άλλα λάθη από την ομάδα του Ποσετίνο, αλλιώς μπορεί να πάθει τεράστια οικονομική ζημιά.

Στον αγώνα στην έδρα της Ρεν, η Παρί Σεν Ζερμέν προηγήθηκε με το γκολ του Νεϊμάρ. Ο Βραζιλιάνος σταρ που ανανέωσε το Σάββατο το συμβόλαιό του με τους Παριζιάνους, σκόραρε με πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου 45λεπτου. Πέναλτι που κέρδισε ο Κουρζαβά (0-1). Αλλά αυτό το γκολ δεν έφτανε, καθώς οι πρωτευουσιάνοι σπατάλησαν πολλές ευκαιρίες για να τελειώσουν το ματς και να «κλειδώσουν» τη νίκη. Καθοριστική σε ένα ακόμα ματς η απουσία του Εμπαπέ.

Μετά το 65ο λεπτό η Ρεν πίεσε, άρχισε να απειλεί. Έτσι στο 70ό λεπτό μετά από κόρνερ, ο Γκιρασί με κεφαλιά και τη βοήθεια του δοκαριού, νίκησε τον Νάβας και ισοφάρισε σε 1-1. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, στο 87′ ο Κιμπεμπέ δέχθηκε την κόκκινη για σκληρό μαρκάρισμα στον Ντοκού! Με αποτέλεσμα να λήξει το ματς ισόπαλο 1-1 και την Παρί να «αποχαιρετά» και το γαλλικό πρωτάθλημα.

Ρεν: Γκομίς, Τραορέ (90’+2 Σοπί), Αγκουέρ, Ντα Σίλβα, Μαουασά (79′ Νταλμπέρ), Μπουριγκό, Ουγκοτσουκού (61′ Γκρενιέ), Τε, Ντοκού, Γκιρασί (90’+2 Καστίγιο), Τεριέ (79′ Ντιούφ).

Παρί Σεν Ζερμέν: Νάβας, Νταγκμπά (80′ Φλορέντσι), Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Κουρζαβά (55′ Ντιαλό), Ερέρα (69′ Γκουέιγ), Ντανίλο, Ντι Μαρία (69′ Ραφίνια), Ντράξλερ (81′ Ικάρντι), Νεϊμάρ, Κιν.