overfm.gr | La Liga | Ρεάλ Μπέτις-Σεβίλλη 1-1: Χωρίς νικητή στο «derbi sevillano»

Από έναν βαθμό πήραν οι δύο ομάδες της Σεβίλλης.

Ισόπαλες με 1-1 ήρθαν Ρεάλ Μπέτις και Σεβίλλη στο στάδιο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» και το πλαίσιο του «derbi sevillano» της 17ης αγωνιστικής της La Liga. Το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τους γηπεδούχους να είναι πιο κινητικοί, δημιουργώντας περισσότερες τελικές ευκαιρίες και χάνοντας όμως ένα πέναλτι το οποίο θα μπορούσε να τους δώσει τη νίκη.

Η πρώτη καλή ευκαιρία άργησε να έρθει στο ματς. Συγκεκριμένα στο 24ο λεπτό ο Φεκίρ, αφού πήρε μια πάσα ακριβείας, από κοντινή θέση βρήκε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε λίγα εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι. Οι καλές ευκαιρίες συνέχισαν για την Ρεάλ Μπέτις με ένα ωραίο σουτ του Κανάλες στο 35′, το οποίο έδιωξε η άμυνα των φιλοξενούμενων.

Μπορεί η Μπέτις να είχε τις πιο σημαντικές ευκαιρίες, όμως το γκολ ήρθε για τη Σεβίλλη! Στο 48ο λεπτό ο Σούσο δέχτηκε μια πολύ ωραία πάσα από τον Εν-Νεσίρι και σημάδεψε σωστά με απευθείας σουτ στην κάτω δεξιά γωνία. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 53ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κανάλες, φέρνοντας έτσι το ματς στα ίσα.

Στο 75′ η Μπέτις είχε την ευκαιρία να κλέψει το τρίποντο, καθώς κέρδισε πέναλτι, όμως ο Μπόνο μάντεψε σωστά την κατεύθυνση της μπάλας, η οποία έφυγε από το πόδι του Φεκίρ, και κράτησε την ισοπαλία.

Ρεάλ Μπέτις: Μπράβο, Έμερσον, Μαντί, Ρουίθ, Μιράντα, Ροντρίγκες, Κανάλες, Φεκίρ, Λαϊνές Λέιβα, Γκαρθία (84′ Ιγκλέσιας), Ρούιμπαλ (89′ Ρόντρι)

Σεβίλλη: Μπόνο, Νάβας, Κουντέ, Κάρλος, Ακούνια, Τζόρνταν (77′ Ροντρίγκεθ), Γκούντελι, Τόρες (46′ Εν-Νεσίρι), Σούσο (77′ Ελ Χαντάντι), Ντε Γιονγκ (46′ Ράκιτιτς), Οκάμπος (90′ Βιδάλ)