overfm.gr | La Liga | Ρεάλ Μαδρίτης – Θέλτα: Πεντάρα με φανταστικό Μπενζεμά

Η Ρεάλ Μαδρίτης συνέτριψε την Θέλτα 5-2, με τον Καρίμ Μπενζεμά να σημειώνει χατ-τρικ, στην επιστροφή των Μαδριλένων στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου.

Στην επιστροφή της Ρεάλ Μαδρίτης στο Σαντιάγο Μπερναμπέου, η Θέλτα προηγήθηκε στο σκορ και μάλιστα πλήρωσε αυτό το λάθος, καθώς εξόργισε τον Μπενζεμά, οποίος οδήγησε τους Μαδριλένους με χατ-τρικ σε μία μεγαλειώδη νίκη με 5-2.

Ο Γάλλος επιθετικός μάλιστα ήταν αυτός που ισοφάρισε μετά το γρήγορο τέρμα του Μίνα (4΄). Επίσης δεν άφησε τους Βάσκους να… χαρούν το νέο προβάδισμα στο 31΄, γράφοντας 15 λεπτά αργότερα το 2-2. Έτσι παρέδωσε τη «σκυτάλη» στον Βινίσιους, ο οποίος στο 54΄ έβαλε μπροστά τους Μαδριλένους, που δεν κοίταξαν ξανά πίσω. Στον χορό το γκολ μπήκε και ο Βινίσιους, ο οποίος στο 540 λεπτό έκανε το 3-2. Το τελικό 5-2 διαμόρφωσε ο Μπενζεμά και σημείωσε το χατ-τρικ.Με την Θέλτα να είναι ανήμπορη να αντιδράσει.

Σημαντική νίκη πέτυχε η Βαλένθια στην Παμπλόνα, στην έδρα της Οσασούνα, με 4-1, για την 4η αγωνιστική της LaLiga. Οι «νυχτερίδες» έφθασαν εύκολα στη νίκη, μολονότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, μόλις στο 8ο λεπτό. ‘Ετσι ανέβηκαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Στον πίνακα των σκόρερ μπήκε και το νέο μεταγραφικό απόκτημα της Ρεάλ, ο Εντουάρντ Καμαβινγκά

Νωρίτερα, στις καθυστερήσεις των …καθυστερήσεων και συγκεκριμένα στο δέκατο λεπτό ο Τόμας Λεμάρ γλίτωσε την Ατλέτικο Μαδρίτης, καθώς με δικό του γκολ σφράγισε τη νίκη στη Βαρκελόνη επί της τοπικής Εσπανιόλ με 2-1. Οι Καταλανοί προηγήθηκαν με τον Ραούλ Ντε Τομάς στο 40ο λεπτό.

Στην επανάληψη οι πρωταθλητές Ισπανίας αντεπιτέθηκαν, πίεσαν την αντίπαλη άμυνα και τελικά κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 79′ με τον Γιανίκ Καράσκο, ενώ στο 53ο λεπτό έχασαν πέναλτι με τον Τόμας Λεμάρ. Ο Γάλλος μέσος κατάφερε, όμως, στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων να επανορθώσει, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.