overfm.gr | La Liga | Ρεάλ Μαδρίτης – Σεβίλλη 2-1: Κορυφή για τη «βασίλισσα» με ανατροπή [vid]

Το «Μπερναμπέου» δεν ταιριάζει καθόλου στη Σεβίλλη. Αν και προηγήθηκε, η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με ανατροπή και ξέφυγε κι άλλο στη βαθμολογία.

Ρεάλ Μαδρίτης και Σεβίλλη κοντραρίστηκαν για την πρώτη θέση της βαθμολογίας της La Liga. Οι «μερένγκες» με λυτρωτή τον Βινίσιους πήραν την νίκη ενώ η Σεβίλλη ούτε τώρα κατάφερε να φύγει νικήτρια από την έδρα των Μαδριλένων. Ρεάλ Μαδρίτης – Σεβίλλη 2-1: Κορυφή για τη «βασίλισσα» με ανατροπή

Ρεάλ Μαδρίτης – Σεβίλλη 2-1: Καλύτερη η Σεβίλλη στο πρώτο μέρος

Οι Σεβιγιάνοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος ενώ η Ρεάλ είχε προβλήματα στην άμυνα. Στο 12ο λεπτό η Σεβίλλη αιφνιδίασε τη Ρεάλ Μαδρίτης. Ο Ράφα Μιρ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ και για λίγο πάγωσε το «Μπερναμπέου». Στο 30΄ η Σεβίλλη είχε δοκάρι. Απίθανο φαλτσαριστό σουτ από τον Οκάμπος με τη μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Κουρτουά.

Όμως ο Μπενζεμά για άλλη μια φορά έδωσε τη λύση. Αρχικά ο Μιλιτάο επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων απέκρουσε αλλά η μπάλα βρήκε δοκάρι. Στη συνέχεια ο Γάλλος φορ πήρε το ριμπάουντ και έφερε το ματς στα ίσια στο 32ο λεπτό.

“>

Ρεάλ Μαδρίτης – Σεβίλλη 2-1: Κορυφή για τη «βασίλισσα» με ανατροπή

Στο δεύτερο ημίχρονο το τέμπο έπεσε χωρίς κάποια ιδιαίτερη φάση. Στο 58΄οι «μερένγκες» είχαν καλή ευκαιρία να πάρουν κεφάλι. Ο Ασένσιο επιχείρησε φαλτσαριστό σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Οι Μαδριλένοι δεν άφησαν τη Σεβίλλη να πάρει ανάσα πιέζοντας συνεχώς ψηλά.

Στο 82′ ο Βινίσιους κέρδισε φάουλ σε καλή θέση αλλά το σουτ του Αλάμπα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μπόνο. Η πίεση της Ρεάλ απέδωσε και ο Βινίσιους στο 87′ με ένα απίστευτο δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το τελικό 2-0. Η Ρεάλ με την νίκη αυτή, ξέφυγε στην βαθμολογία έχοντας 33 βαθμούς.

Ρεάλ: Κουρτουά, Καρβαχάλ (90+4′ Βάθκεθ), Μιλιτάο, Αλάμπα, Μεντί, Μόντριτς (74′ Καμαβινγκά), Καζεμίρο, Κρόος, Ασένσιο (73′ Βαλβέρδε), Μπενζεμά, Βινίσιους (90+2′ Νάτσο)

Σεβίλλη: Μπουνού, Μοντιέλ (90+1′ Ελ Χανταντί), Κουντέ, Κάρλος, Ακούνια, Χορδάν (82′ Όσκαρ), Φερνάντο, Ράκιτιτς (71′ Ντιλέινι), Οκάμπος (90+1′ Ιντρισί), Μιρ, Γκόμες (82′ Τόρες)