overfm.gr | Champions League | Ρεάλ Μαδρίτης Σαχτάρ Ντόνεσκ 2-3 : Σοκ στο Αλφρέντο ντι Στέφανο

Μεγάλο διπλό για την ομάδα της Σαχτάρ

Η Σαχτάρ Ντόνεσκ χωρίς 7 βασικούς παικτές λόγω κορωνοϊού και πολλά αγωνιστικά προβλήματα κατάφερε να πάρει μια ιστορική νίκη απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης με 3-2.  Η «Βασίλισσα» έχοντας κάνει πολλές χαμένες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο δέχθηκε στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Τετέ να ευστοχεί από την άσπρη βούλα του πέναλτι. Η ομάδα της Ουκρανία ήταν καλύτερη στο κομμάτι της τακτικής και μετά το ψυχολογικό αμόκ που έπαθαν οι  «Μεχρέχνες» ο Βαράν πέτυχε αυτογκόλ με τους φιλοξενούμενους να διπλασιάζουν τα τέρματά τους στο 33′. Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου η Σαχτάρ πέτυχε και τρίτο τέρμα με γκολ του Σάλαμον στο 42′.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Ρεάλ απείλησε αρκετές φορές τα καρέ των Ουκρανών με την πίεση αυτή να ανταποδίδεται και στο 54ο λεπτό της αναμέτρησης  Ο Λούκα Μόντριτς να μειώνει το σκορ σε 3-1. Οι παίκτες του Ζινεντίν Ζιντάν έχοντας  με τον διεθνή Κροάτη βρήκαν ξανά δίχτυα έπειτα από ένα με γκολ του Τζούνιορ. Λίγα λεπτά, πριν την λήξη του αγώνα ο Βαλβέρδε ισοφάρισε σε 3-3 όμως το γκολ ακυρώθηκε καθώς ήταν οσφσάιντ ο Βινίσιους. Έτσι η Σαχτάρ πήρε ένα μεγάλο διπλό και την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει στις 27/10 την Ίντερ στις 19:55 με ώρα Ελλάδα. Αντίθετα η Ρεάλ θα αναμετρηθεί στην Γερμανία με την Γκλάντμπαχ.