overfm.gr | La Liga | Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα 2-1: Έπαιξε σαν «Βασίλισσα» και ανέβηκε στην κορυφή [vid]

Η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε 2-1 τη Μπαρτσελόνα στο μεγάλο ντέρμπι της Ισπανίας και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, βάζοντας… φωτιά στο πρωτάθλημα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 2-1 της Μπαρτσελόνα στο clasico του «Αλφρέδο ντι Στέφανο» και με αυτό τον τρόπο έπιασε στην κορυφή της βαθμολογίας την Ατλέτικο Μαδρίτης, έχοντας μάλιστα ένα παιχνίδι λιγότερο και ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την εβδομάδα.

Το πρώτο γκολ της «Βασίλισσας» ήρθε στο 13′, ύστερα από ωραία αντεπίθεση που ξεκίνησε από τον Βαλβέρδε. Ο Ισπανός έδωσε στον Λούκας Βάθκεθ και εκείνος έβγαλε παράλληλη μπαλιά στον Μπενζεμά, ο οποίος με υπέροχο τακουνάκι νίκησε τον Τερ Στέγκεν.

Η Ρεάλ πήρε φόρα μετά το γκολ που πέτυχε και έκανε το 2-0 λίγο πιο μετά, στο 28ο λεπτό. Ο Κρόος εκτέλεσε το φάουλ που κέρδισαν οι γηπεδούχοι, η μπάλα βρήκε στον Σερζίνιο Ντεστ και τελικώς κατέληξε στα δίχτυα. Η υπεροχή των γηπεδούχων φάνηκε και λίγο αργότερα, όταν στην αντεπίθεση ο Βάθκεθ είχε δοκάρι σε διαγώνιο σουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο , η Μπαρτσελόνα έψαχνε το γκολ που θα τη βάλει και πάλι στο παιχνίδι. Τελικά, αυτό ηρθε στο 60′, όταν σε μία φάση διαρκείας, η μπάλα έφτασε στον Μινγκέθα και εκείνος μείωσε σε 2-1.

Οι Καταλανοί έχασαν τεράστια ευκαιρία, όταν στο 94′ είχαν δοκάρι με τον Μορίμπα και έτσι δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση. Πλέον οι Μαδριλένοι μπήκαν για τα καλά στο κόλπο της κατάκτησης του πρωταθλήματος, καθώς ανέβηκαν στην κορυφή και άφησαν ένα πόντο πίσω τους, τους «μπλαουγκράνα».