overfm.gr | Euroleague | Ρεαλ Μαδρίτης – Εφές 82-69 – Ρεβάνς για τη «Βασίλισσα»

Η Ρεαλ Μαδρίτης πήρε άτυπη άτιμη ρεβανς για τα πλέιφ οφ. Η «Βασίλισσα» επικράτησε της Αναντολού Εφές 82-69, στην πρεμιέρα της Euroleague.

Ρεαλ Μαδρίτης- Αναντολού  Εφές ήταν το μεγάλο ντέρμπι που έκλεισε την πρώτη ημέρα της 1ης αγωνιστικής της Euroleague. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης αντιμετωπίσε στην Μαδρίτη την «Βασίλισσα» σε ένα παιχνίδι που συγκέντρωσε όλα τα βλέμματα πάνω του.

Εξαιρετικό το ξεκίνημα της Ρεάλ στο ματς. Οι παίκτες του Λάσο έπαιξαν με φοβερό κίνητρο και ήταν  αποτελεσματικοί στην επίθεση. Την ίδια ώρα η Αναντολού Εφές έπαιζε πολύ χαλαρά. 12-2 μόλις στα τέσσερα πρώτα λεπτά του αγώνα. Η Ρεαλ στο τέλος της πρώτης περιόδου προηγούνταν με κάτι παραπάνω απ0ό double score 32-15 της Εφές.

Η Ρεαλ και στη δεύτερη περίοδο είχε το προβάδισμα στο ματς. Οι Τούρκοι μολονότι εμφανίστηκαν καλύτεροι στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό. 50-35 ήταν το σκορ με το οποίο οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Σε όλους τους τομείς ήταν ανώτεροι οι Ισπανοί, αλλά τα ριμπάουντ έπαιξαν πολύ καθοριστικό ρόλο στην κυριαρχία τους.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ Α’ ΜΕΡΟΥΣ

Η Ρεαλ Μαδρίτης έχει 12/19 δίποντα, 8/19 τρίποντα και 2/2 βολές, 23 ριμπάουντ (13-10), 11 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 8 λάθη, με τον Τομά Ερτέλ στους 12 πόντους από πέντε σουτ.

Η Αναντολού Εφές έχει 6/14 δίποντα, 5/13 τρίποντα και 8/10 βολές, 11 ριμπάουντ (8-3), 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 μπλοκ, με τον Σέιν Λάρκιν στους 14 πόντους από πέντε σουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο

Ίδιο σκηνικό και στο τρίτο δεκάλεπτο. Ένα μικρό ξέσπασμα ήθελε η Αναντολού Εφές στο ξεκίνημα του β’ μέρους, όμως η Ρεαλ ήταν καταπληκτική. Συγκεντρωμένη, σοβαρή και στις δύο πλευρές του παρκέ, δεν απειλήθηκε  ούτε στο ελάχιστο. Η διαφορά έφθασε στους 20 πόντους, στο 27΄ (62-42), αλλά και στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-48).

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με τις δύο ομάδες να έχουν συμβιβαστεί με την έκβαση του αγώνα. Η Εφές έκανε την ύστατη προσπάθεια, με τα νεύρα ανάμεσα σε Μίτσιτς και Πουαριέ να μην λείπουν. Τελικό σκορ το 82-69.

Τα στατιστικά της Ρεαλ Μαδρίτης: 20/31 δίποντα, 12/35 τρίποντα, 6/8 βολές, 47 ριμπάουντ (31 δίποντα – 16 επιθετικά), 19 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 15 λάθη

Τα στατιστικά της Αναντολού Εφές: 14/32 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 17/22 βολές, 21 ριμπάουντ (17 αμυντικά – 4 επιθετικά), 11 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 10 λάθη

Ο Γιαμπουσέλε ήταν εξαιρετικός με 15 πόντους-3 ριμπάουντ-4 ασίστ, όπως και ο Ερτέλ με 15-4-2. Ο Ταβάρες πρόσθεσε 13 πόντους-12 ριμπάουντ.

Για την Εφές, ο Λάρκιν δεν ήταν αρκετός με 21-4-6, ούτε ο Πετρούσεφ με 17.

Τα δεκάλεπτα: 32-15, 50-35, 68-48, 82-69