overfm.gr | Champions League | Ρεάλ Μαδρίτης – Αταλάντα 3-1: Πρόκριση στους «8» για την βασίλισσα [vids]

Ρεάλ Μαδρίτης – Αταλάντα: Το εισιτήριο της πρόκρισης στους «8» του Champions League κατάφερε να πάρει η Ρεάλ, κάνοντας ένα εκπληκτικό παιχνίδι.

Η Ρεάλ επικράτησε με 3-1 της Αταλάντα στην Μαδρίτη για τον αγώνα ρεβάνς της φάσης των «16» του Champions League. Με τον τρόπο αυτό η «βασίλισσα» πήρε το εισιτήριο για τους 8 της διοργάνωσης και συνεχίζει δυναμικά στις ευρωπαϊκές της διοργανώσεις.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν σε γενικές γραμμές ισορροπημένο. Από την μία η Ρεάλ θέλησε να πιέσει για να «κλειδώσει» την πρόκρισή της στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, ενώ η Αταλάντα πήγε να κάνει την υπέρβαση και να ανατρέψει το κατά της σκορ του πρώτου ματς. Πρώτη καλή στιγμή ήταν για τους γηπεδούχους στο 26ο λεπτό όταν κι έπειτα από μια ωραία αντεπίθεση, ο Βινίσους σούταρε όμως για καλή τύχη των φιλοξενούμενων ο Ντζιμσίτι ήταν εκεί για να κρατήσει το 0.

Ρεάλ Μαδρίτης – Αταλάντα: Το «στοπ» Ντζιμσίτι

Το γκολ βέβαια για την «βασίλισσα» δεν άργησε να έρθει. Στο 34ο λεπτό ο Μόντριτς εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Σπορτιέλο, έβγαλε μια ωραία παράλληλα στον Μπενζεμά ο οποίος δεν δίστασε να πλασάρει και να γράψει το 1-0.

Ρεάλ Μαδρίτης – Αταλάντα: Το 1-0 με Μπενζεμά

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου τα πράγματα για την Αταλάντα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα. Στο 57ο λεπτό ο Τολόι ανέτρεψε τον Βινίσιους μέσα στην περιοχή. Ο διαιτητής – καθώς δεν είχε προσέξει ότι το φάουλ έγινε εντός περιοχής – έδωσε αρχικά φάουλ όμως έπειτα από την παρεμβολή του VAR, ο ρέφερι έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Ράμος ανέλαβε την εκτέλεση και με εύστοχη βολή, έκανε το 2-0.

Ρεάλ Μαδρίτης – Αταλάντα: Το 2-0 με Ράμος

Οι Ιταλοί όμως δεν κατέθεσαν τα όπλα. Ο Μουριέλ στο 83ο λεπτό έδειξε την ποιότητά του σαν παίκτης και με μία τρομερή εκτέλεση φάουλ, μείωσε σε 2-1 για την ομάδα του.

Ρεάλ Μαδρίτης – Αταλάντα: Το 2-1 με Μουριέλ

Η Ρεάλ βέβαια αντέδρασε άμεσα! Στο 84ο λεπτό ο Ασένσιο με ένα ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή, έκανε το 3-1 και κλείδωσε το εισιτήριο της πρόκρισης για την ομάδα του.

Ρεάλ Μαδρίτης – Αταλάντα: Το 3-1 με Ασένσιο

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Νάτσο, Σέρχιο Ράμος, Βαράν, Μεντί, Κρόος, Μόντριτς, Βαλβέρδε, Λούκας Βάθκεθ, Βινίσιους, Μπενζεμά

Αταλάντα: Σπορτιέλο, Τολόι, Ρομέρο, Τζιμίστι – Γκόσενς, Πεσίνα, Ντε Ρουν, Μάχλε, Πάσαλιτς, Μαλινόφσκι, Μουριέλ