overfm.gr | Κύπελλο | Προβλημάτισαν εν όψει Μονακό οι «πράσινοι»

Ο Σωτήρης Γεωργίου στέκεται στην μέτρια και διπρόσωπη εμφάνιση του ΠΑΟ στο πρώτο ματς του Σούπερ Καπ με το Λαύριο που κέρδισε τις εντυπώσεις.

Ασφαλώς η διαφορά κλάσης ΠΑΟ-Λαυρίου είναι τεράστια,εξού και το 10πλάσιο + μπάτζετ των “πρασίνων”. Στο παρκέ όμως μετρά και τι δουλειά κάνει η κάθε ομάδα. Συνεπώς κάπως έτσι πέρσι το Λαύριο έκανε πολλές ζημιές στους “πράσινους”και τους πήρε και νίκη στους τελικούς των πλέι οφς(3-1). Στο Σούπερ Καπ που έχουμε στην Πάτρα ,οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στον πρώτο ημιτελικό και ο ΠΑΟ επικράτησε σχετικά εύκολα με 74-61.

Ένα τελικό σκορ που η διαφορά κρίνεται βάση της συνολικής εικόνας του αγώνα δίκαιη,αλλά και ψιλοάδικη για το Λαύριο που έχανε μόλις με 4π λίγο πριν το φινάλε!

Συνολικά όμως για τον ΠΑΟ που έχει πρεμιέρα στην Ευρωλίγκα με ματς με πρέπει στο Μονακό την επόμενη Πέμπτη, ήταν (όπως θα είναι και ο αυριανός τελικός με Προμηθέα ή ΑΕΚ) η πρόβα τζενεράλε.

Και με την λογική αυτή ο Παναθηναϊκός δεν άρεσε. Εκτός αν το ζητούμενο είναι απλά να είναι καλύτερος από πέρσι,που είναι. Αλλά αυτό δεν αρκεί αν θέλει να είναι έστω κοντά στις ομάδες που διεκδικούν πλέι οφς στην κορυφαία Ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Η διαφορά κλάσης και ο Οκάρο

Ο Παναθηναϊκός νίκησε δίκαια λόγω της διαφοράς κλάσης και βασικά στα ύψη που όμως δεν εκμεταλλεύθηκε ως έπρεπε. Σε ένα ματς που στο ημίχρονο είχε 27-12ριμπ(!) και 13/17δ(!),θα έπρεπε η μπάλα να μπαίνει μέσα στην ρακέτα συνεχώς.

Το έκανε ο Οκάρο Γουάιτ που έκανε το καλυτερό του παιχνίδι με την νέα του ομάδα(23π με 9/11δ) αλλά το επίπεδο του αντιπάλου στην θέση του ήταν μικρό εν όψει Ευρωλίγκα. Πάλι δεν σκοράρισε από μακρυά (1/5τρ) και αυτό είναι το κριτήριο για τον Αμερικανό.

Ο Παπαγιάννης όμως δεν πήρε μπάλες(1/4δ σε 19′). Συνεπώς ο ΠΑΟ είχε σοβαρό πρόβλημα στην δημιουργία σε άμυνες βασικά χώρου που τον ανάγκασαν στο β ΄μέρος και ειδικά στην 3η περίοδο να σκοράρει 7π!

Το πράσινο μπλακ άουτ και το καμπανάκι

Ο Παναθηναϊκός θέλει διάρκεια. Το Λαύριο είναι φιλότιμο αλλά δεν έχει σχέση με καμία ομάδα της Ευρωλίγκα. Το πράσινο μπλακ άουτ της 3ης περιόδου με πολλά λάθη και μηδέν δημιουργία λέει πολλά.

Ο ΠΑΟ σκοράρισε 7π σε 10′(!) και όταν ο Παπαπέτρου (7π σε 30′) δεν πατάει καλά υπάρχει τεράστιο θέμα και ειδικά όσο ο Νέντοβιτς(από 6μηνη αποχή )είναι ανέτοιμος παντελώς.  Ο ΠΑΟ δεν έχει δημιουργία από την φροντ λάιν και αυτό εκμεταλλεύθηκε το Λαύριο

Κλειδί το τρίποντο αλλά..

Ο Παναθηναϊκός είναι φανερό ότι χωρίς κλασικό ηγέτη σκόρερ στην περιφέρεια και δημιουργία στην φροντ λάιν, θα ποντάρει πολύ στο τρίποντο. Και σούταρε πολύ. Τα 6/31τρ με αντίπαλο μια ομάδα των 500χιλ σημαίνει πολλά. Δεν κρίνουμε από ένα ματς αλλά και στα δυνατά φιλικά δεν είχε κάτι ιδιαίτερο έξω από τα 6.75μ.

Και στην Ευρωλίγκα θα έχει πολύ ανάγκη το μακρινό σουτ. Ασφαλώς περιμένει να βρει το χέρι του ο άσφαιρος (από μακριά) ακόμα Οκάρο αλλά και ο Νέντοβιτς. Ο Πέρι είναι φιλότιμος αλλά δεν αρκεί. Με αυτά και με αυτά ο ΠΑΟ μετά το χαλαρό πρώτο δεκάλεπτο(23-21),είχε μια τρομερή 2η περίοδο που δέχθηκε 8π με πίεση σε όλο σχεδόν το γήπεδο και πλήρη έλεγχο των ριμπάουντς,αλλά μετά είχε σοβαρά θέματα.

Στο πρώτο μάλιστα δεκάλεπτο η αμυνά του είχε θέματα καθώς έφαγε 3/3τρ από τον φόργουορντ Γκόινς και ο Φλόιντ 6π από τον Κακλαμανάκη στην ρακέτα! Το  46-29 (α’ημ)έγινε από περίπατος ντέρμπι(53-50 στο 32′ ) και το Λαύριο άντεξε μέχρι το 35′(61-57).

Και συνολικά είχε μόλις 12ασ! Πολύ μικρό νούμερο. Κρατάμε και την χρησιμοποίηση για 4΄του Μαντζούκα που είχε και μια πολύ ωραία ατομική φάση και έπρεπε να παίξει περισσότερο.

Ο Μέικον και ο Πέρι κλασικά στον άσο με επιθετικό τέμπο αλλά δημιουργία λίγα πράματα… Ο Ρος ψάχνει την θέση του αλλά ήταν καθοριστικός όταν το ματς έγινε ντέρμπι! Ο Κασελάκης άστοχος(1/6σ),ο Μποχωρίδης εκτός κλίματος(4′) έχοντας χάσει και την θέση στην 12αδα(εκτός ο Έβανς σήμερα)

Το δουλεμένο και φιλότιμο Λαύριο

Ο Χρήστος Σερέλης αν και έχασε κάποια περσινά στελέχη όπως ο Ντιαλό (Μονακό),κάνει τρομερή δουλειά πάντα. Πολύ δουλεμένο το Λαύριο με εξαίρετη χημεία και διάβασμα. Μεγάλη δουλειά η 3η περίοδος που έδειξε ότι παίζει και εξαιρετική άμυνα αλλά και το ότι έκανε ντέρμπι ένα ματς 17π απέναντι στον πανίσχυρο αντίπαλό του. Πάλεψε ένα ματς που έχασε 7β(7/14),είχε 17ριμπ λιγότερα(45-28) και τους βασικούς της περιφέρειας άσφαιρους(Κάρτερ 2π,Μουράτος 5π!). Βρήκε πάλι ξένους λαυράκια (Γκόινς 17π,Σμιθ 17π).