overfm.gr | Μουντιάλ 2022 | Πρώτο και καλύτερο το Μαρόκο, αντέχοντας στην επανάληψη

Το Μαρόκο πήρε μεγάλη νίκη με 2-1 επί του Καναδά το οποίο άντεξε στην επανάληψη και πέρασε στους 16 ως πρώτο.

Μεγάλη νικη-πρόκριση πήρε το Μαρόκο επί του Καναδά με 2-1 στους 16 του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Οι Αφρικανοί ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και προηγήθηκαν δίκαια, οι Βορειοαμερικανοί μείωσαν στο τέλος του ημιχρόνου με αυτογκόλ και στην επανάληψη έπαιζαν μονότερμα τους αντιπάλους τους αλλά οι τελευταίοι άντεξαν στην πίεση και πήραν την μεγαλειώδη πρόκριση. Και μάλιστα ως πρώτοι στον όμιλο τους κόντρα σε όλα τα προγνωστικά και μπροστα από Βέλγιο και Κροατία μάλιστα.

Με γκολ από τα αποδυτήρια και συγκεκριμένα στο 4′ άνοιξαν το σκορ οι Αφρικανοί όταν από τραγικό λάθος του Μπόργιαν που πήρε κακή πάσα από τον Τζόνστον προσπάθησε να γεμίσει αλλά βρήκε τον Ζίγιες που με άψογο πλασέ έκανε το 1-0. Οι Μαροκινοί συνέχισαν να ήταν πιεστικοί και παραλίγο μάλιστα να δεχτούν την ισοφάριση στο 15′ όταν ο Χόιλετ έκανε το γύρισμα και ο Μπιουκάναν δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Το παιχνίδι έχει μεταφερθεί στο κέντρο πλέον με τον Καναδά να πιέζει για το γκολ της ισοφάρισης αλλά στο 23′ το Μαρόκο έβαλε και δεύτερο γκολ με τον Μπουφαλ να δέχεται βαθιά μπαλιά και με άψογο τελείωμα να κανει το 0-2. Και ενώ το ματς ήταν στα μέτρα των Αφρικανών, ο Καναδάς στο 40′ μείωσε από το πουθενά όταν φεύγοντας στην αντεπίθεση ο Αντεκούγκμπε έκανε το γύρισμα και ο Αγκέρ με αυτογκόλ μείωσε σε 1-2. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ακυρώθηκε γκολ του Μαρόκου με τον Ελ Νεσίρι ως οφσάιντ από εκτέλεση φάουλ του Ζίγιες.

Στην επανάληψη ο Καναδάς μπήκε πιο δυνατά στο ματς με σκοπό να ισοφαρίσει και άρχισε να κλείνει τους Μαροκινούς στα καρέ τους. Αυτό έκανε τους Αφρικανούς να οπισθοχωρήσουν κάπως και να ψάξουν με κάποια κόντρα το τρίτο γκολ. Και στο 58′ έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν σε σέντρα του Χόιλετ ο Ντέιβις έκανε την προβολή με την μπάλα να φεύγει άουτ. Οι Βορειοαμερικανοί συνέχιζαν να πιέζουν και στο 72′ έχασαν φοβερή ευκαιρία να ισοφαρίσουν όταν ο Χάτσινσον έκανε την κεφαλιά και κατέληξε στο δοκάρι και για εκατοστά δεν πέρασε την γραμμή. Το μονότερμα συνεχιζόταν με τον Καναδά να πίεζε την εστία του Μπόνο και το Μαρόκο άντεξε και πήρε όχι μόνο την πρόκριση αλλά και την πρωτιά του ομίλου.

Kαναδάς ( Τζον Χέρντμαν 3-4-3): Μπόργιαν- Τζόνστον, Βιτόρια, Μίλερ- Χόιλετ(78’Γουόδερσπουν) , Αντεκούγκμπε(60′ Ντέιβιντ), Καγέ(60′ Χάτσινσον), Οσόριο(66′ Λαρεϊά)-Μπιουκάναν, Ντέιβις- Λάριν(60′ Κονέ)

Μαρόκο (Βαλίντ Ρεγκραγκί 4-3-3): Μπόνο- Χακίμι(85′ Γιαμπράν), Μαζράουι, Αγκέρ, Σάις-Άμπραμπατ, Ουνάχι(77′ Αμπνταλαχ), Σαμπίρι(65′ Αμαλάχ)- Ζίγες(77′ Ελ Γιαμίχ), Μπουφάλ(65′ Αμπουκλάλ) , Ελ- Νεσίρι