overfm.gr | Conference League | Πρωτιά για την Μπασακσεχίρ, εύκολα στα νοκ άουτ η Φιορεντίνα

Την απευθείας πρόκριση στους 16 του Κόνφερενς Λιγκ πήρε η Μπασακσεχίρ μετά την νίκη επί της Χαρτς με 3-1 στην Κωνσταντινούπολη ενώ η Φιορεντίνα τερμάτισε δεύτερη μετά την νίκη της επί της Ρίγα στην λεττονική πρωτεύουσα με 3-0.

Την πρώτη θέση του ομίλου και ταυτόχρονα την απευθείας πρόκριση στους 16 του Κόνφερενς Λιγκ εξασφάλισε η Μπασακσχίρ καθώς στην ισοβαθμία με την Φιορεντίνα υπερτερεί. Η ομάδα της Κωνσταντινούπολης επικράτησε της Χάρτς με 3-1 στην Πόλη και άνοιξε το σκορ μόλις στο 4′ με  την κεφαλιά του Ενταγισιμίγε. Στο 33′ ο Γκλασέ με πλασέ έκανε το 2-0 και στο 64′ ο Οζκάν με σούτ έκανε το 3-0. Το μόνο που κατάφεραν οι Σκωτσέζοι ήταν να μειώσουν με τον Άτκινσον στο 90′.

Στο άλλο ματς που διεξήχθη στην Ρίγα η Φιορεντίνα δεν δυσκολεύτηκε να συντρίψει με 3-0 την ομώνυμη ομάδα και να πάρει την δεύτερη θέση του ομίλου και να προκριθεί στα νοκ άουτ για την πρόκριση στους 16 του θεσμού. Στο 7′ οι Ιταλοί άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Μπάρακ έπειτα από σέντρα του Σαπονάρα. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου οι «βιόλα» σκόραραν δις πρώτα στο 45+1 με τον Καμπράλ και μετά στο αμέσως επόμενο λεπτό με τον Σαπονάρα.